1

Jak wydzielić w domu miejsce do pracy?

Praca zdalna, czyli bez wychodzenia do biura, w zaciszu własnego domu, staje się coraz popularniejsza. Wiele jest także osób, które prowadzą własną działalność, a dom jest dla nich nie tylko miejscem odpoczynku i relaksu, ale też pracy. Do pracy potrzebne jest odpowiednie miejsce, dzięki któremu można skupić się na zawodowych obowiązkach. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie domowego biura w osobnym pomieszczeniu, jednak nie każdy ma taką możliwość. Dobrze zorganizowane miejsce pracy zwiększa efektywność – dlatego warto zadbać o stworzenie przestrzeni, która będzie pełniła funkcję biura.

Wybór pomieszczenia

Domowy gabinet to przestrzeń stworzona do pracy – dobrze urządzone biuro zapewni idealne warunki do skupienia. Bardzo ważne jest właściwe oświetlenie – oprócz głównego źródła światła warto zainwestować także w dobrą lampę na biurko. Warto pomyśleć o takiej lokalizacji biura, która pozwoli na jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła, w zależności od pory dnia, w której zamierzamy najczęściej pracować. Najlepiej doświetlone są pomieszczenia skierowane na południe, w godzinach porannych wschodnie, a w popołudniowych – zachodnie.

Meble i dodatki

Podstawowym wyposażeniem domowego gabinetu są biurko i krzesło – wielkość mebli powinna być dostosowana do wzrostu osoby pracującej. Warto także pomyśleć o miejscu do przechowywania, na przykład szafach lub regałach. Zrezygnujmy ze zbyt dużej liczby dodatków i dekoracji, które będą niepotrzebnie rozpraszać podczas pracy. Wyjątek stanowią zawody, w których ważną rolę odgrywa kreatywność. W takim przypadku elementy, które pobudzają wyobraźnię, są jak najbardziej pożądane. Ciekawym uzupełnieniem domowego biura mogą być rośliny. Zieleń poprawia nastrój, a niektóre gatunki mają zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania emitowanego przez urządzenia elektroniczne, na przykład komputer.

Co w sytuacji, gdy nie mamy szansy na stworzenie domowego biura?

Przestrzeń do pracy należy wydzielić w innym pomieszczeniu. Dobrym wyborem będzie na przykład salon, unikajmy jednak łączenia sypialni oraz domowego biura. W strefie przeznaczonej do pracy nie powinno zabraknąć biurka oraz krzesła – wykonywanie domowych obowiązków przy kuchennym stole lub stoliku kawowym jest niewygodne. W małej przestrzeni dobrze będą prezentować się biurka, które można złożyć po zakończeniu pracy. Na potrzeby domowego biura możemy przeznaczyć również wnękę i zamówić praktyczne biurko zrobione na wymiar. Zadbajmy o wyraźne rozdzielenie przestrzeni – w roli takiej ścianki sprawdzi się funkcjonalna szafka albo regał, które mogą służyć jako miejsce do przechowywania przedmiotów związanych z pracą.

W aranżacji domowego biura chętnie pomogą specjaliści z naszej pracowni – https://projektmieszkanie.pl/.