1

Jak rozjaśnić pomieszczenie bez okien?

Przy projektowaniu wnętrz mieszkań niebagatelną rolę odgrywają kolory i oświetlenie. Barwy powinny być dostosowane zarówno do ogólnej idei projektu, jak i do metrażu pomieszczeń i ich naświetlenia. Największą trudność stwarza z pewnością projektowanie małych wnętrz oraz pomieszczeń bez okien. W obu przypadkach wywołanie złudzenia optycznego za pomocą odpowiednich kolorów i trików oświetleniowych potrafi zdziałać cuda.

Przede wszystkim należy pamiętać o używaniu jasnych barw. Biała ściana nie musi kojarzyć się z nudą – rozświetla pomieszczenie, nie skupia na sobie uwagi oka, stanowi za to doskonałe tło dla odważnych dodatków w nasyconych kolorach. W małym wnętrzu bez okna w jasnych barwach należy utrzymać także podłogę i sufit – poziome płaszczyzny w ciemnych kolorach sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na niższe i ciemniejsze niż jest. W aranżacji wnętrz bez okna należy także unikać wzorzystych deseni. Wielobarwny dywan czy zdobna tapeta wprowadzą niepotrzebny chaos, zmącą nawet klarowną jasną przestrzeń.

Aranżacja ślepych pomieszczeń wymaga szczególnej czujności również w kwestii oświetlenia. Małe wnętrze może zostać skutecznie rozjaśnione jednym źródłem intensywnego światła umieszczonym na środku sufitu. W nieco większych przestrzeniach światłem można się pobawić, rozbijając jego moc na kilka kinkietów lub instalując oświetlenie punktowe rozsiane na szerokiej przestrzeni sufitu podwieszanego.