1

Jak zaprojektować kuchnię otwartą?

Otworzenie kuchni na pokój dzienny jest obecnie dość często spotykanym rozwiązaniem, szczególnie w nowym budownictwie. Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie proste do zaprojektowania. Fakt, że w pomieszczeniu znajduje się jedna lub dwie ściany mniej, pod wieloma względami znacznie komplikuje sprawę – szczególnie w przypadku, gdy tym pomieszczeniem jest kuchnia. Dlatego zaprojektowanie otwartej kuchni należy powierzyć specjalistom.

Główna trudność polega na odpowiedniej aranżacji pomieszczenia. To, że pomiędzy kuchnią i salonem nie ma ściany, nie oznacza, że wystrój tych wnętrz będzie taki sam. Nie będzie, chociażby przez obecność lodówki czy zlewu w kuchni lub sprzętu RTV w pokoju dziennym. Dlatego w dobrym projekcie obydwa pomieszczenia są połączone na swoich własnych zasadach aranżacyjnych. Ich wystrój po prostu musi ze sobą korespondować. Meble, lampy, zasłony czy chociażby kolory na ścianach powinny tworzyć jednolitą stylistyczną całość. Podobnie podłoga, zdecydowanie najtrudniejsza do zaprojektowania, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim technicznych – tak, żeby glazura i drewno miały taką samą wysokość, zaś ich ułożenie nie powodowało powstawania ewentualnych mostków termicznych. Obecność ogrzewania podłogowego, będącego obecnie optymalnym rozwiązaniem w przestrzeniach mieszkalnych, z pewnością jest dodatkową komplikacją.

Poza tym pomiędzy kuchnią a pokojem mimo wszystko powinna znaleźć się jakaś niewielka przegroda – może to być wyspa, półwysep lub chociażby stół z krzesłami. Jest to dobre rozwiązanie także dlatego, że sprzyja integracji pomiędzy osobami przebywającymi w obydwu pomieszczeniach. Wyspa czy półwysep mogą składać się nie tylko z blatu, ale także ze zlewozmywaka czy płyty grzewczej służącej do przygotowywania posiłków. Oczywistym jest, że pracom kuchennym towarzyszą mniej lub bardziej przyjemne zapachy, ale także różne widoki – na przykład brudne naczynia w zlewie. Z tego względu otwarcie kuchni niejako wymusza utrzymywanie w niej ciągłego porządku, zarówno w kwestii naczyń, jak i przede wszystkim odpadków – kosz na śmieci powinien być w miejscu raczej niewidocznym z pokoju. Poza tym absolutną koniecznością jest odpowiednio zaprojektowana oraz zainstalowana wentylacja usuwająca na bieżąco wyżej wspomniane zapachy oraz parę, oczywiście w kierunku z pokoju do kuchni, nigdy na odwrót.

Widać zatem, że dobry projekt kuchni otwartej polega nie tylko na usunięciu ściany lub ścian, ale przede wszystkim na połączeniu dwóch różnych przestrzeni – użytkowej oraz wypoczynkowej, wraz z ich wszystkimi cechami charakterystycznymi. Teoretycznie taki projekt nie należy do najtrudniejszych. W praktyce jest o wiele bardziej skomplikowany, niż początkowo może się wydawać, o czym przekonał się już niejeden domorosły architekt.