1

Dywany i wykładziny – tak czy nie?

Dywany i wykładziny były kiedyś niezbędnym elementem wykończenia każdego domu lub mieszkania. W późniejszych latach trend tracił na popularności, a właściciele coraz chętniej odsłaniali podłogę w swoich wnętrzach. Czy dywany i wykładziny to dobry pomysł? A może lepiej z nich zrezygnować?

Dlaczego warto?

Dywany i wykładziny na podłodze ma swoje mocne i słabe strony. To na pewno świetny sposób, aby ocieplić pomieszczenie. Dzięki pokryciu podłogi wnętrze nabiera przytulnego charakteru. Dywany i wykładziny pozwalają w optyczny sposób pomniejszyć pomieszczenie, które wydaje się zbyt obszerne. Miękkie pokrycie podłogi sprawdzi się, kiedy chcemy nadać domowego klimatu chłodnym i surowym wnętrzom. Dywany to również sposób na dekorację i dopełnienie aranżacji. Dobrze dobrany element wyposażenia podkreśla styl pomieszczenia. W prostych, monokolorowych stylizacjach to właśnie dywan może pełnić rolę wyrazistego akcentu, który nadaje wnętrzu oryginalności.

Nie zapominajmy również o kwestiach praktycznych. Dywan lub wykładzina to pod pewnymi względami bardzo funkcjonalne rozwiązania. Mogą na przykład pomóc poprawić bezpieczeństwo, kiedy podłoga jest zbyt śliska – warto wtedy zdecydować się na model, który można przytwierdzić w wybranym miejscu. Dywan i wykładzina w tym przypadku chronią przed upadkiem. Sprawdzą się również jako ochrona podłogi, która zabezpieczy posadzkę przed zarysowaniami, zadrapaniami i innymi uszkodzeniami. Miękkie pokrycie podłogi wycisza kroki. Docenimy je również rano w sypialni, kiedy wstajemy z łóżka. Są też chętnie wybieranym elementem wyposażenia wnętrza w pokoju dziecięcym, stanowiąc dla malucha ochronę i dodatkowy, kolorowy aspekt wizualny.

Jakie wady mają dywany i wykładziny?

Największym problemem z pewnością są zabrudzenia. Z gładkiej powierzchni posadzki bez problemu usuniemy wszelkie plamy i inne zanieczyszczenia. Przy wykładzinie i dywanie nie jest to takie proste. W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy czyszczącej. Niedokładnie usunięte zabrudzenia dają wrażenie nieporządku. Dywany i wykładziny zbierają kurz i mogą okazać się prawdziwym utrapieniem dla alergików.

Decyzja o rodzaju pokrycia podłogi powinna być dostosowana do gustu oraz potrzeb domowników. Z każdym z problemów związanych z dywanami i wykładzinami jesteśmy w stanie sobie poradzić. Dywan z dobrej jakości materiałów nie będzie się brudził tak łatwo jak tańszy model. Niektóre tworzywa, na przykład jedwab czy materiały syntetyczne, są bezpieczniejsze dla alergików. Nieestetycznych plam unikniemy, decydując się na dywan lub wykładzinę o ciemniejszym kolorze lub we wzory. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to dobre wyjście, na początek warto kupić niewielki dywanik i sprawdzić, czy odpowiada nam takie rozwiązanie.