1

Cegła na salonach – jak ją wykorzystać?

Cegła już dawno przestała kojarzyć się ze stanem surowym i brakiem wykończenia. We współczesnych wnętrzach cegła często staje się ciekawym elementem aranżacji. Doskonale odnajduje się w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym, industrialnym stylu, ale pasuje także do bardziej klasycznych wnętrz – trzeba tylko wiedzieć, jak ją wykorzystać. Cegła to materiał trwały i ponadczasowy, a przy tym praktyczny, ponieważ długo utrzymuje ciepło oraz wycisza wnętrze.

Z pewnością należy uważać na ilość cegieł w mieszkaniu. Zbyt wiele takich elementów sprawia, że wnętrze staje się ciemne, surowe i mało przytulne. W nowoczesnych projektach cegieł używa się do podkreślenia podziału pomieszczenia na strefy, na przykład jadalnianą albo wypoczynkową, lub do podkreślenia szczególnie atrakcyjnego elementu wykończenia, takiego jak drzwi lub okna. Na tle jasnej ściany efektownie prezentuje się ciąg kominowy z czerwonej cegły. Ściany w całości pokryte cegłami to rozwiązanie, które sprawdza się we wnętrzach o surowej, przemysłowej stylistyce. W bardziej klasycznych stylizacjach cegłę można wykorzystać do wykończenia jednej ze ścian. W takim wydaniu będzie to atrakcyjna, przyciągająca wzrok dekoracja. Pomalowanie ceglanej ściany na biało lub szaro nada jej lekkości i nowoczesnego charakteru. W dużych, otwartych przestrzeniach, wśród elementów wyposażenia w stonowanych kolorach oraz naturalnej zieleni dobrze wygląda klasyczna, czerwona cegła.
W niektórych kamienicach do budowy stosowana była szara cegła, która nadaje wnętrzom oryginalny charakter, podkreślający styl dawnego budownictwa. Osoby, które chcą wprowadzić do swojego mieszkania włoską atmosferę, mogą wykorzystać tak zwane cegły rzymskie, które są dłuższe i węższe od „klasycznych” cegieł.

W jakich aranżacjach warto jeszcze wykorzystać cegły? Ceglane elementy bardzo dobrze pasują również do wnętrz w stylu vintage, gdzie umiejętnie użyte, nadają pomieszczeniu przytulny klimat.

Podczas remontu starego wnętrza warto wydobyć spod warstwy tynku oryginalną ceglaną ścianę – po zabezpieczeniu odpowiednim preparatem małym kosztem stworzymy niepowtarzalną ozdobę wnętrza. Stare cegły z rozbiórek budynków możemy także znaleźć na targach – do nowoczesnego wnętrza wniosą nutę tradycji. W sklepach dostępne są okładziny, które wyglądają jak tradycyjne cegły – cienkie płytki mogą mieć gładką powierzchnię i równe brzegi lub imitować stare bryły. Klinkierowe okładziny zajmują niewiele miejsca oraz mogą mieć różne kolory. Innym prostym i szybkim pomysłem na wprowadzenie cegieł do wnętrza jest dobrej jakości fototapeta.

Nasze biuro służy Państwu wsparciem w zakresie wprowadzenia do wnętrz ceglanych motywów. Zapraszamy do sprawdzenia oferty na https://projektmieszkanie.pl/.