1

Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Kuchnia to miejsce związane z jedzeniem – w tym pomieszczeniu zwykle przechowujemy produkty, przygotowujemy dania i spożywamy posiłki. Jadalnia jako oddzielny pokój to rzadko spotykane rozwiązanie. Najczęściej przestrzeń służącą do podawania posiłków urządzamy razem z kuchnią, co jest wygodne i praktyczne. Wydzielenie odrębnej strefy, która będzie służyć jako jadalnia, to bardzo dobry pomysł. Wspólne posiłki, podane przy stole, przy którym gromadzą się członkowie rodziny, to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych. Jedzenie zbliża ludzi, a celebrowanie rodzinnych posiłków to dobry zwyczaj, który pozwala wzmocnić więzi.

Dzięki połączeniu jadalni z kuchnią, na stół możemy podawać potrawy bezpośrednio po ugotowaniu, a osoby siedzące przy stole i gotujące mają ze sobą bezpośredni kontakt – to kolejna szansa na więcej czasu z bliskimi. Praktyczni gospodarze z pewnością docenią, że przestrzeń kuchenną można posprzątać w jednym czasie i w ten sposób odjąć sobie trochę pracy.

Jak zaaranżować funkcjonalną kuchnią połączoną z jadalnią?

Przed stworzeniem projektu trzeba zastanowić się nad potrzebami i stylem życia domowników. Urządzając strefę jadalnianą, trzeba wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców, częstotliwość posiłków oraz przemyśleć kwestię przyjęć. Połączone ze sobą kuchnia i jadalnia powinny być urządzone w podobnym stylu, ale warto też znaleźć sposób na podział strefy kuchennej i jadalnianej. Jednym z pomysłów na rozdzielenie jadalni od kuchni może być położenie na podłodze dywanu lub inny rodzaj wykończenia ścian. Kuchnię od jadalni może oddzielać również praktyczna wyspa kuchenna. Obok stołu w jadalni może stanąć komoda lub witryna z zastawą stołową. Potrzebne sprzęty będą łatwo dostępne, a mebel podkreśli charakter tej przestrzeni. Nad stołem może zawisnąć lampa, która doświetli stół. W kuchni bardziej praktyczne jest światło o barwie zimnej, które sprzyja pracy, jednak w jadalni zaleca się użycie światła o ciepłej barwie, które tworzy bardziej przytulną atmosferę.

Podstawowym meblem w każdej jadalni jest stół, który z powodzeniem może pełnić rolę centrum domu, w którym gromadzą się domownicy oraz goście. Wielkość stołu powinna być dostosowana do liczby użytkowników, ale także do wymiarów przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Zbyt duży mebel przytłoczy jadalnię, z kolei za mały będzie niewygodny w codziennym życiu. Najbardziej funkcjonalny jest klasyczny stół prostokątny. W nowoczesnych aranżacjach dobrze prezentuje się stół okrągły, jednak duży mebel w tym kształcie zajmuje więcej miejsca. Kompromisem może okazać się stół owalny. Do stołu trzeba oczywiście dobrać odpowiednią liczbę krzeseł. Nie wolno zapomnieć, że planując przestrzeń w strefie jadalnianej, trzeba uwzględnić dostateczną ilość miejsca, która umożliwi wygodne siadanie oraz podawanie posiłków.

Czasem specyficzny układ pomieszczenia lub ograniczona przestrzeń utrudniają wydzielenie miejsca na jadalnię w kuchni. Wówczas z pomocą przychodzi Projekt Mieszkanie ze swoimi pomysłami na praktyczne wykorzystanie każdego kąta. Skorzystaj z nich – https://projektmieszkanie.pl/.