1

Jak dobrać kolor ścian do wnętrza?

Kolor ma znaczenie – szczególnie we wnętrzu. Kolory w aranżacji powinny do siebie pasować oraz tworzyć spójną, uzupełniającą się całość. Kolor wpływa także na nastrój! Są odcienie energetyczne, które pobudzają do działania i dodają wigoru. Inne barwy mają działanie kojące, odprężające, sprzyjają odpoczynkowi i wyciszeniu. Kolor ścian powinien być więc dobrany do wnętrza – jego przeznaczenia i charakteru.

Ponadczasowa biel i odcienie szarości

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest klasyczna biel. To kolor ponadczasowy, który pasuje do wszystkiego. Białe ściany są dobrym tłem zarówno dla klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Biel nigdy nie wyjdzie z mody, jednak niektórym białe ściany mogą wydać się zimne i nudne. Bardzo elegancko i nowocześnie prezentują się szare ściany. Szarość ma wiele odcieni i na pewno znajdziemy wśród nich taki, który będzie dobrze wyglądał w naszym wnętrzu. Szare ściany nie sprawdzą się jednak w małym, słabo oświetlonym pomieszczeniu – będą sprawiały ponure wrażenie. Szarość warto zestawić z jasnymi kolorami ścian. Szare ściany będą dobrze komponować się z jasnymi kolorami, na przykład bielą, jasnym beżem oraz delikatnymi, pastelowymi kolorami.

Jakie działanie mają żywe kolory?

Czerwony to kolor pełen energii, który pobudza do działania i rozbudza kreatywność – zdaniem niektórych może także pobudzać agresję. Kolor czerwony wymaga specjalnego wyczucia. Jest to barwa dominująca i złym pomysłem jest pomalowanie wszystkich ścian na ten kolor, jednak akcent w postaci jednej czerwonej ściany ożywi wnętrze i doda mu charakteru. Kolor żółty jest pełen optymizmu i poprawia nastrój – kojarzy się ze promieniami słonecznymi sprzyja koncentracji, odbija promienie słoneczne i rozjaśnia pokój. To dobry wybór do domowego gabinetu. Kolor niebieski jest chłodny i optycznie powiększa wnętrze. Niebieskie odcienie sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi, dlatego warto zastosować je w sypialni lub dziecięcym pokoju. Zielony to kolor natury, który kojarzy się z harmonią, spokojem, bezpieczeństwem, ale także świeżością. W mieszkaniu najlepiej prezentują się jasne odcienie zieleni, na przykład mięta, limonka lub kolor wiosennej trawy. Kolor zielony pasuje do sypialni, ponieważ pomaga się zrelaksować. Ciepły klimat do wnętrza wprowadzają brązy. Odcienie drewna tworzą przytulną, bezpieczną atmosferę. Brąz jest neutralny, więc jest dobrym tłem dla innych kolorów. Najlepiej komponuje się z barwami natury, na przykład błękitami, zieleniami oraz beżami.

Kolory na każdego mogą działać inaczej, dlatego poza ogólnymi zasadami, pod uwagę trzeba brać też własny gust. Jedna ściana w żywym kolorze lub czerni nada pomieszczeniu charakter i indywidualny styl. W razie potrzeby nasze biuro projektowe służy fachowym doradztwem – https://projektmieszkanie.pl/.