1

Jak czytać plan mieszkania?

Plan mieszkania to mapa, której należy się trzymać przy projektowaniu wnętrz. Wszelkie zamierzenia dotyczące przestawiania ścian i meblowania poszczególnych pomieszczeń powinny być poprzedzone gruntowną analizą tego dokumentu. Choć projekt koncepcyjny jest przejrzysty nawet dla laika, ostateczny plan obfituje w oznaczenia niezrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy. Warto podjąć jednak wysiłek rozszyfrowania grafiki, by uniknąć nierozsądnych działań.

Analizując projekty wnętrza mieszkania szczególną uwagę należy zwrócić na rozkład i rodzaje murów. Ściany nośne oznaczane są grubymi kreskami (ciągłymi lub przerywanymi w zależności od materiału) – nie mogą zostać przestawione, a każda ingerencja w ich strukturę wymaga uzyskania odpowiedniej zgody. Mury działowe z reguły oznaczone są kratkami i można je niemal dowolnie przesuwać, a nawet burzyć.

Przy aranżacji wnętrz trzeba kierować się również zaznaczonymi na planie mieszkania meblami i urządzeniami. Te elementy pełnią funkcję czysto poglądową, działają silniej na wyobraźnię odbiorcy niż cyfry. Inaczej przedstawia się z sprawa z rozkładem kuchni i łazienki. Zaznaczone na planie urządzenia sanitarne wskazują na umiejscowienie źródeł wody i odpływów, co trzeba wziąć pod uwagę aranżując wnętrze mieszkania. Aby dokonać satysfakcjonującego projektowania i aranżacji wnętrz trzeba zwrócić uwagę na układ drzwi i okien (łącznie z kierunkiem ich otwierania) – to szczególnie ważne przy zakupie i ustawianiu mebli. Liczby znajdujące się na planie przy oknie oznaczają wysokość parapetu i otworu w murze.