1

Jak optycznie powiększyć pomieszczenia?

Projektowanie małych wnętrz nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej problem ten dotyczy aranżacji wnętrz mieszkań. Poniżej udzielamy kilku porad, jak projektować małe mieszkania, by były funkcjonalne i estetyczne.

Nie takie wnętrze ciasne, jak je pomalują

Szczególną rolę w aranżacji małych mieszkań odgrywa kolor. Optycznie powiększymy pomieszczenie, gdy ściany i podłogi będą mieć jasną barwę. Pamiętajmy, by nie stosować w niewielkich mieszkaniach ciemnych farb i tapet o wyrazistych wzorach. Barwy z palety ciepłej sprawią, że mieszkanie stanie się przytulne.

Jak sobie poświecisz, tak będziesz widzieć

Co prawda światło odgrywa nieco mniejszą rolę w aranżacji wnętrz o małych rozmiarach, ale to właśnie dzięki niemu mieszkanie staje się bardziej funkcjonalne i nastrojowe. W przypadku małej ilości miejsca, projektując wnętrza mieszkań warto zainwestować w smukłe lampy, żyrandole, lampki o jasnych abażurach.

Lustereczko, powiedz przecie, kto ma najpiękniejsze wnętrze w świecie?

Podczas projektowania wnętrz, które chcielibyśmy uczynić bardziej przestronnymi, zastosujmy lustra. Powiększają one optycznie przestrzeń. Jednak w projektach wnętrza mieszkania trzeba uwzględnić fakt, że lustra nie powinny odbijać powierzchni takich jak biurka czy blaty. Lustro sprawdzi się nad niskimi meblami.

Sprzęty – co za dużo, to niezdrowo

Jeśli projektujemy i aranżujemy wnętrza o niewielkiej powierzchni, powinniśmy kierować się minimalizmem. Sprawdzą się z pewnością meble ustawione w liniach prostych. Lepiej jest wybrać jeden większy mebel niż kilka małych. Nie zaszkodzi również regularne przeglądanie szaf i wyrzucanie niepotrzebnych sprzętów. Oszczędzimy wtedy nie tylko miejsce, ale i czas.