1

Jak zagospodarować wnękę w mieszkaniu?

Aranżacja wnętrza posiadającego wnękę spędza Ci sen z powiek? Nie wiesz, jak efektywnie i efektownie ją wykorzystać? Oto kilka porad.

Po co wnęka?

Przy projektowaniu wnętrz mamy do czynienia z różnego rodzaju wnękami. Mogą to być np. wnęki pod schodami, w ścianach pokoi, kuchni, łazienki, przedpokoi. Często stosuje się je przy projektowaniu małych wnętrz. Wnęki mają na celu zwiększenie funkcjonalności i pojemności pomieszczenia. Aby były praktyczne, należy mieć pomysł na dobre ich wykorzystanie. Oczywiście, wnęki pod schodami rzadko występują w projektowaniu wnętrz mieszkań o niewielkich rozmiarach, dlatego przyjrzymy się bliżej wnękom w standardowych pomieszczeniach.

Wnęka w małym pomieszczeniu

Przy aranżacji małych mieszkań większe wnęki mogą służyć do umieszczania w nich mebli i sprzętów, np. szafy, komody, telewizora, lodówki itp. Jeśli wnęki mają średnią głębokość, wówczas dobrym pomysłem jest umieszczenie w nich lustra. Projektując małe mieszkania warto pamiętać, że lustro jest nie tylko praktyczne i stanowi element dekoracyjny, ale też optycznie powiększy przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będą też półki ustawione w liniach prostych.

Hołdując zasadzie minimalizmu, którą powinniśmy się kierować przy projektowaniu i aranżacji wnętrz o małych rozmiarach, pamiętajmy, by nie umieszczać we wnękach zbyt wielu bibelotów. Jest to dobre miejsce na wyeksponowanie eleganckiej, smukłej dekoracji czy nawet dzieł sztuki. Wato wtedy zainstalować we wnęce światło, które doskonale wyeksponuje przedmioty.