1

Jak podzielić pomieszczenie bez ścian działowych?

Podział pomieszczenia na różne strefy bez konieczności budowania ścian działowych jest wbrew pozorom stosunkowo nietrudny. Można go dokonać na kilka sposobów, przy czym warto pamiętać, że pomieszczenie posiadające nieregularny kształt jest pod tym względem zdecydowanie łatwiejsze do aranżacji.
Zdecydowanie najbardziej efektownym sposobem jest stworzenie różnicy w wysokości posadzki w poszczególnych strefach. Tam, gdzie zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe – czyli na przykład w domach lub mieszkaniach o wyżej położonym stropie – można osiągnąć naprawdę fantastyczne efekty. Wystarczy podnieść podłogę w kuchni, a w salonie czy pokoju dziennym zbudować niewielką antresolę, na której znajdzie się łóżko lub miejsce do pracy. Taka aranżacja będzie nie tylko bardzo praktyczna, ale przede wszystkim efektowna.
Podziału pomieszczenia można także dokonać w oparciu o obecność podciągów czy słupów, co jest szczególnie często spotykane w loftach lub innych przestrzeniach o nowoczesnym, lekko industrialnym charakterze. Otwarte kuchnie można oddzielić od salonu wyspą albo półwyspem. Ciekawą opcją jest również optyczny podział dokonany dzięki różnym kolorom czy materiałom wykończeniowym na ścianach lub posadzkach. Dwie różne podłogi – np. glazura i drewno – w połączeniu z różnymi kolorami na ścianach z pewnością wydzielą konkretne strefy w jednym pomieszczeniu, bez konieczności budowy lub użycia jakichkolwiek elementów architektonicznych.
Ostatni sposób podziału wnętrza dotyczy poszczególnych elementów jego wystroju. Nie istnieją żadne przeciwwskazania, żeby rolę ściany działowej przejął regał z książkami lub nawet zwykły parawan. Nie należy także zapominać, że konkretne strefy stworzą się niejako same dzięki zastosowaniu odpowiednich mebli. W tym ujęciu dobrą praktyką jest ich niewielkie zróżnicowanie pod względem stylistyki. Tym sposobem w salonie można wydzielić przestrzeń jadalną dzięki ustawieniu stołu z krzesłami, a także przestrzeń wypoczynkową, na przykład poprzez postawienie dwóch dodatkowych foteli przed kominkiem. Warto jedynie pamiętać, żeby różnice w stylu poszczególnych mebli były efektem przemyślanego działania, a nie przypadkowego zestawienia.