1

Jak urządzić wąską łazienkę?

Jak łatwo się domyślić, największym problemem aranżacyjnym związanym z wąskimi łazienkami jest zaburzenie proporcji pomieszczenia. Jeżeli jest to dodatkowo łazienka o małym metrażu, wówczas problem jest podwójny, ponieważ jej aranżacja powinna nie tylko przywracać pomieszczeniu odpowiednie proporcje, ale przede wszystkim chociaż w niewielkim stopniu optycznie je powiększyć. Istnieje kilka zabiegów aranżacyjnych, które warto w omawianym przypadku zastosować.

Urządzanie wąskiej łazienki należy rozpocząć od ustalenia palety barw, jaka się znajdzie w pomieszczeniu. Nie jest tajemnicą, że w wąskich wnętrzach jasne barwy sprawdzają się najlepiej. Może to być biel, która dodatkowo rozjaśni łazienkę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować także beże lub jasne brązy. Dwukolorowe rozwiązanie można zastosować na ścianach pomieszczenia. Pomalowanie dłuższych ścian jaśniejszymi tonami, a krótszych ciemniejszymi sprawi, że optyczne proporcje łazienki ulegną pozytywnej modyfikacji. Na podłodze doskonale sprawdzi się ciemniejsza terakota o podłużnych wzorach, najlepiej drewnopodobna, którą można ułożyć w poprzek pomieszczenia. Długie, horyzontalnie zorientowane lustro, znajdujące się na dłuższej ścianie, także poszerzy pomieszczenie.

Widać zatem, że w wąskiej łazience doskonale sprawdzają się oszczędne, proste aranżacje z minimalną liczbą detali. Warto o tym pamiętać dobierając armaturę oraz ceramikę łazienkową. Oszczędne, zaokrąglone formy będą lepsze w porównaniu z tymi, które posiadają ranty. Poza tym świetnym rozwiązaniem jest instalacja podtynkowa połączona z montażem armatury na stelażach. Podwieszona ceramika będzie nie tylko efektowna, ale przede wszystkim sprawi, że na podłodze będzie więcej wolnego miejsca, a co za tym idzie, łazienka będzie optycznie większa.

Osobną kwestią jest wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. Zdania są w tym przypadku podzielone, ale generalnie uznaje się, że w małych i wąskich łazienkach lepszym wyborem jest kabina stojąca przy krótszej ścianie, podczas gdy w wąskich i długich pomieszczeniach można postawić wannę przy ścianie dłuższej. Nie jest to jednak regułą, dlatego tę kwestię warto rozwiązać w oparciu o indywidualne preferencje.