1

Jak wydzielić dodatkowy pokój w kawalerce?

Kwestię wydzielenia dodatkowego pokoju w kawalerce można rozpatrywać dwojako: jako wydzielenie pełnoprawnego wnętrza ograniczonego z czterech stron ścianami oraz jako stworzenie dodatkowej strefy, niekoniecznie tymi ścianami ograniczonej.

Postawienie ścianki działowej w kawalerce ma sens jedynie wtedy, gdy w całym mieszkaniu wciąż będzie dostęp do naturalnego, słonecznego światła. Rozwiązania są trzy: w mieszkaniu okna znajdują się przynajmniej na dwóch różnych ścianach w odpowiedniej odległości od ich krawędzi, ścianka będzie niepełnej wysokości lub będzie zbudowana z półprzezroczystego materiału przepuszczającego światło, takiego jak pleksi. Jeżeli któryś z tych warunków może zostać spełniony, wówczas nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie budowy ścianki działowej.

Mimo wszystko wydaje się, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest wydzielenie w kawalerce poszczególnych stref w oparciu o symboliczny, a nie budowlany podział przestrzeni, szczególnie w przypadku niewielkich wnętrz. W wysokich mieszkaniach optymalnym rozwiązaniem jest antresola – nie dość, że można na niej umieścić łóżko lub biurko, to przestrzeń pod nią również może być doskonałą strefą o konkretnym przeznaczeniu. Jeżeli budowa antresoli jest niemożliwa, wówczas można zastanowić się nad ograniczeniem przestrzeni dwustronnym regałem lub chociażby parawanem. Można także odpowiednio ustawić meble, jednakże w niewielkich kawalerkach taka aranżacja jest stosunkowo trudna, właśnie ze względu na niedostatek wolnej przestrzeni. Z pewnością dobrym rozwiązaniem są meble modułowe oraz składane, dlatego urządzając kawalerkę warto poważnie rozpatrzyć ich zakup.