1

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Urządzenie mieszkania na poddaszu nie należy do najprostszych prac aranżacyjnych, ale i tak jest zdecydowanie łatwiejsze od jego zagospodarowania. Osoby, które decydują się na zamieszkanie na poddaszu często nie zdają sobie sprawy, jak wiele dobrze wykonanej pracy należy w nie włożyć, żeby można było komfortowo w nim mieszkać. Największe trudności dotyczą nie tylko doprowadzenia przyłączy mediów, ale przede wszystkim odpowiedniej termoizolacji – ścian szczytowych, ścianek kolankowych czy całej połaci dachowej łącznie z krokwiami, szczytem czy ościeżnicami okien dachowych. Największą uwagę należy zwrócić na te miejsca, w których dach i ściany stykają się ze sobą, szczególnie w pobliżu wieńca, który – nieumiejętnie zaizolowany – z pewnością stanie się mostkiem termicznym.
Poza tym warto wiedzieć, że trudności dotyczą nie tylko kwestii odpowiedniej izolacji poddasza, ale również jego niewielkiej powierzchni, mocno ograniczonej połacią dachową. Do tego należy dodać komin, słupy, jętki lub płatwie, których obecność również należy wziąć pod uwagę w planach zagospodarowania poddasza, a także strop, który powinien zostać odpowiednio wzmocniony.
Jeżeli mimo wszystko uda się przezwyciężyć powyższe trudności, wówczas poddasze jawi się jako fantastyczna przestrzeń do mieszkania. Dobrze zaizolowane, będzie bardzo ciche, chłodne w lecie, ciepłe w zimie, a na dodatek doskonale oświetlone naturalnym światłem. W tradycyjnym, dwuspadowym dachu wystarczy montaż czterech okien (po jednym w każdej ścianie szczytowej i połaci), żeby przez cały rok, niezależnie od pogody, w pomieszczeniu było mnóstwo naturalnego światła. Poza tym poddasze jest pomieszczeniem wręcz stworzonym do ciekawych aranżacji w stylu vintage – szczególnie tam, gdzie występują drewniane słupy lub jętki, które można skontrastować z nowoczesnymi meblami. Skosy z pewnością dodadzą pomieszczeniu charakteru, zaś jego niewielka powierzchnia sprzyja otwarciu kuchni. Poza tym do poddasza zdecydowanie najlepiej pasują meble robione na wymiar – nie tylko ze względu na niestandardowy kształt pomieszczenia, ale także ze względu na jego unikatowy charakter. Do tego stylowa łazienka z niewielką, narożną wanną lub kabiną prysznicową robioną na zamówienie – i apartament na poddaszu gotowy.