1

Jak rozmieścić lustra w mieszkaniu?

Lustro to nie tylko praktyczny element wyposażenia. Lustrzane tafle mogą być również piękną dekoracją wnętrza, a przy okazji pomogą doświetlić oraz optycznie powiększyć pomieszczenie. Lustro jest niezbędne w łazience, przedpokoju i garderobie, przydaje się także w sypialni – warto jednak złamać te zasady! Zawieszone w salonie może stać się atrakcyjną ozdobą tego pomieszczenia. Jak wykorzystać lustra w mieszkaniu, aby uzyskać ciekawy efekt?

Łazienka i przedpokój

Lustro w łazience powinno spełniać funkcje użytkowe. Podstawą jest odpowiednie oświetlenie. Jednocześnie lustro łazienkowe jest ciekawym uzupełnieniem wnętrza. W małych, minimalistycznych łazienkach dobrze prezentują się proste tafle, bez ramy, w większych pomieszczeniach, urządzonych klasycznie można pozwolić sobie na lustro o ozdobnej ramie. Łazienkowe lustro z reguły ma małe wymiary, ponieważ musi ujmować tylko górę sylwetki. Inaczej jest w przypadku lustra zawieszonego w przedpokoju, które powinno odbijać całą postać. Duża tafla w przedpokoju jest bardzo praktyczna, a przy tym pozwoli wizualnie powiększyć pomieszczenie, które w mieszkaniach często jest małe i wąskie. Dobrym pomysłem jest mebel wielofunkcyjny, czyli szafa, na której drzwiach bezpośrednio znajduje się lustro.

Co z sypialnią i salonem?

W sypialni lustro należy zawiesić lub ustawić w miejscu, w którym nie będzie rozpraszało uwagi wypoczywających w niej domowników. Jeśli umieścimy je na ścianie naprzeciw okna, tafla odbije promienie słoneczne, a sypialnia w ciągu dnia będzie jeszcze jaśniejsza. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie lustra nad wezgłowiem łóżka – dzięki temu wnętrze sypialni nabierze głębi. W większej sypialni wyjątkowym akcentem będzie wolno stojące lustro w ozdobnej ramie lub o prostej formie. Lustro można wykorzystać także w salonie. Szczególnie dobrze spełnią swoją rolę w ciemnych wnętrzach. Tafla zawieszona nad komodą lub stołem będzie dodatkowo odbijała światła, a salon stanie się jaśniejszy i bardziej przytulny. Lustro w salonie warto wykorzystać również do podkreślenia szczególnie ciekawego elementu wyposażenia – wystarczy umieścić taflę naprzeciwko. Lustra w różnych ramach, kształtach i rozmiarach mogą stać się dekoracją – taką lśniącą kompozycję trzeba zawiesić na wybranej ścianie, aby stworzyć niebanalny efekt.

Lustra pomogą poprawić proporcje małych lub wąskich wnętrz, które można spotkać w niektórych mieszkaniach – należy wieszać je na dłuższej ścianie. Dzięki lustrom odmienimy też niskie pomieszczenie. Zamontowane od podłogi do sufitu optycznie dodadzą wnętrzu centymetrów, z kolei zbyt wysoką przestrzeń zbilansują poziome tafle. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty w jak najkorzystniejszym rozmieszczeniu luster i uzyskaniu pożądanego efektu, skontaktuj się z naszym biurem – https://projektmieszkanie.pl.