1

Jak odmienić wnętrze na święta?

Święta Bożego Narodzenia mają szczególny klimat. Śnieg, prezenty pod choinką, światełka i zapach tradycyjnych potraw, sprawiają, że to prawdziwie magiczny czas. Atmosferę Bożego Narodzenia podkreślają dekoracje i dodatki.

Jak wprowadzić do wnętrza bożonarodzeniowy nastrój?

Główną rolę w świątecznym wnętrzu odgrywa choinka. Wiele osób nie wyobraża sobie Świąt bez żywego drzewka, inni wybierają sztuczną ozdobę. To drugie rozwiązanie jest pod pewnymi względami bardziej praktyczne – sztuczne drzewko posłuży przez kilka lat i nie gubi igieł. Zrobione z tworzywa sztucznego choinki są zwykle zielone, ale można znaleźć także drzewka białe lub srebrne, które same w sobie są efektowną dekoracją. Choinkowe ozdoby to kolejny ważny element świątecznego klimatu. Do tematu można podejść na różne sposoby. Na drzewku możemy zawiesić kolorowe, różnorodne ozdoby lub wybrać jeden styl i kolorystykę i w ten sposób przyozdobić choinkę. To drugie rozwiązanie szczególnie dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, ale sprawdzi się także w małych pomieszczeniach – duża liczna ozdób mogłaby je przytłoczyć.

Niezależnie od wybranej stylistyki, na choince nie może zabraknąć świateł. Różnego rodzaju lampki to najprostszy sposób, aby poczuć magię Bożego Narodzenia. Światełka powinny zawisnąć na choince, ale śmiało mogą zostać rozwieszone na ścianie lub rozłożone na meblach. Bardzo ładny efekt dają lampki umieszczone w szklanych naczyniach lub użyte jako element świątecznych stroików – światełka będą pięknie odbijać się od bombek, ocieplą wnętrze i wprowadzą do niego przytulną, rodzinną atmosferę. Przy tak wyjątkowej okazji warto przemyśleć wykorzystanie w aranżacji prawdziwych świec. Małe świeczki i podgrzewacze w świątecznych świecznikach dobrze wpisują się w klimat, a duże, ozdobne świece doskonale podkreślą uroczysty charakter Bożego Narodzenia.

Jakie kolory są najbardziej „świąteczne”?

Klasycznie do bożonarodzeniowego wnętrza pasują czerwień i złoto, które są pełne energii, ale również ciepłe i odświętne. W pomysłach na świąteczne aranżacje często pojawiają się także biel, srebro lub ciemna zieleń. Ciekawym wyborem są kolory, który niekoniecznie kojarzą się ze Świętami, na przykład turkus, róż, a nawet szarości – nie musimy się ograniczać. W sklepach znajdziemy wiele oryginalnych propozycji w ulubionych kolorach, spośród których możemy wybierać dekoracje, które najlepiej wpiszą się w nasze wyobrażenie o pięknym Bożym Narodzeniu.
Magia Świąt to nie tylko dekoracje i ozdoby, ale także zapachy. Aromat gałązek na choince lub stroiku, korzenny zapach pierników lub cytrusowe nuty pomarańczy i mandarynek sprawią, że już od progu poczujemy, że Boże Narodzenie coraz bliżej!