1

Aranżacja klatki schodowej w domu jednorodzinnym

Klatka schodowa jest często pomijana w planach aranżacyjnych domu. Skupiamy się na urządzeniu kuchni, salonu, sypialni, kuchni i łazienki, ale nie przykładamy dużej wagi do wystroju korytarza. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że to pomieszczenie ma małe znaczenie, to w rzeczywistości ma duży wpływ na efekt, jaki wywołuje dom.
Z klatki schodowej korzystamy na co dzień. Nie spędzamy w niej dużo czasu – często pełni rolę przedpokoju, w którym przechowujemy buty i ubrania. Klatka schodowa powinna być przedłużeniem aranżacji całego domu. Nieurządzony korytarz kontrastuje z pozostałymi wnętrzami. Trzeba też pamiętać, że klatka schodowa wpływa na pierwsze wrażenie, które dom robi na gościach. Warto więc postarać się, aby jego aranżacja nie była przypadkowa, ale przemyślana i spójna.

Schody

Najważniejszą rolę w tym wnętrzu odgrywają oczywiście schody. Powinny być ładne, ale też wygodne i dostosowane do potrzeb domowników, czyli mieć odpowiednią wysokość i szerokość. Projektując klatkę schodową, należy uwzględnić przepisy prawa budowlanego, które opisują, jakie normy musi spełniać to pomieszczenie – klatka schodowa służy do komunikacji, jest elementem konstrukcyjnym budynku, ale spełnia także funkcję drogi ewakuacyjnej. Na klatce schodowej powinna znaleźć się również balustrada o wysokości co najmniej 90 centymetrów, która zwiększy bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów. Na komfort użytkowników wpływa też materiał, którym wykończone są schody. Na klatce schodowej praktycznym wyborem będzie drewno, dla bezpieczeństwa pomalowane lakierem o właściwościach antypoślizgowych albo wykładzina. Przy śliskich materiałach warto zadbać o elementy, które zmniejszą ryzyko poślizgnięcia się na stopniach.

Oświetlenie

Klatka schodowa wymaga właściwego oświetlenia. Poza głównym źródłem światła świetnym rozwiązaniem będzie uzupełnienie oświetlenia o kinkiety, które zajmują niewiele miejsca oraz taśmy LED zamontowane na stopniach lub wzdłuż schodów, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Na klatce schodowej warto wykorzystać oświetlenie z czujnikiem ruchu.

Kolory i dekoracje

Klatka schodowa ma zwykle niewielkie wymiary, dlatego dobrym wyborem są jasne kolory. W małych wnętrzach świetnie sprawdza się uniwersalna biel, ale ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian w klatce schodowej na kolor, który dominuje w innych pomieszczeniach, ale w jaśniejszym odcieniu. Praktycznym wyjściem jest pokrycie ścian tynkiem strukturalnym, boazerią, płytkami, tapetą lub innymi rodzajami okładzin, które pozwolą ukryć ewentualne zabrudzenia i uszkodzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na klatce schodowej znalazły się elementy dekoracyjne. Na ścianach korytarza dobrze będzie prezentowała się mała galeria zdjęć, na przykład członków rodziny i wspomnień z podróży lub reprodukcje ulubionych obrazów i grafik. Taka wystawa nada klatce schodowej indywidualny charakter i niepowtarzalny styl.

Nasi specjaliści chętnie pomogą w ładnym i funkcjonalnym urządzeniu klatki schodowej w Waszych domach. Podejmij współpracę i przekonaj się, że w tym pomieszczeniu nie musi wiać nudą – https://projektmieszkanie.pl/.