1

Jak znaleźć w domu miejsce na książki?

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – twierdziła polska noblistka i poetka Wisława Szymborska. Książki mają mocną konkurencję, jeśli chodzi o rozrywkę, jednak wciąż mają wielu miłośników, dla których czytanie lektur w wersji papierowej jest dużą przyjemnością. Taki czytelnik z przyjemnością kupuje i dołącza do swojej domowej biblioteczki kolejne pozycje. Ulubione lektury na półce to dla mola książkowego powód do dumy. Razem z rozwojem kolekcji pojawia się jednak pytanie, jak pomieścić swoje czytelnicze zbiory.

Półki i regały

Najbardziej praktycznym sposobem na przechowywanie książek jest regał. Umieszczone na półkach lektury są dobrze widoczne i łatwo dostępne. Regał mogą zastąpić półki zawieszone bezpośrednio na ścianie. Przy małej powierzchni i dużej liczbie książek podstawą jest dobre wykorzystanie przestrzeni. Półki można zawiesić na niewykorzystanej ścianie z drzwiami, wykorzystując całą jej wysokość. Miejsce wokół drzwi często jest niewykorzystane, więc stworzenie w ich okolicy małej biblioteczki to świetny pomysł. Zabudowanie całej ściany półkami na książki jest bardzo dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach ze skosami. Skosy na pierwszy rzut oka wydają się mało praktyczne, ale stworzenie pod nimi bibliotecznej zabudowy to strzał w dziesiątkę. To praktyczny pomysł, który przy okazji tworzy we wnętrzu wyjątkowy klimat. Książki na regałach i półkach nie muszą być ułożone w tradycyjny sposób, czyli od ścianki do ścianki. Posiadacze dużych zbiorów mogą z lektur tworzyć efektowne kompozycje, układając je jedna na drugiej. Nadaje to wnętrzu designerski i nowoczesny charakter, a jednocześnie umożliwia jak najlepsze wykorzystanie każdego dostępnego centymetra wolnej przestrzeni.

Niestandardowe rozwiązania

W każdym domu lub mieszkaniu znajdą się miejsca, które można szybko i niewielkim kosztem przerobić na prywatną bibliotekę. Jednym ze sposobów na pomieszczenie książkowej kolekcji jest wykorzystanie przestrzeni pod parapetem. Pod oknem pomieścimy kolejne półki lub ułożymy książki w skrzyniach przerobionych na prosty i praktyczny regał. Dobrym miejscem na książki jest powierzchnia pod schodami – zwykle jest to duża przestrzeń, w której zmieści się duża liczba półek. Jeśli stopnie są wystarczająco szerokie, książki można ustawić bezpośrednio na nich. Praktycznym pomysłem jest również przechowywanie książek pod łóżkiem albo innym meblem do siedzenia, wyposażonym w pojemnik. Lektury możemy wyeksponować lub schować, aby zabezpieczyć przed kurzem.

Mobilna biblioteka to kolejny ciekawy pomysł na książkową kolekcję. Książki można przechowywać w wiklinowych lub metalowych koszach albo lekkich skrzynkach na kółkach. W ten sposób łatwo przeniesiemy lektury, by mieć je pod ręką. Niektórzy wykorzystują książki jak mebel – stolik nocny ułożony z ulubionych lektur to kolejna oryginalna propozycja, co zrobić z książkami.

Wszystkie osoby pragnące mieć w domu prywatną biblioteczkę mogą zgłosić się po pomoc w zaaranżowaniu przestrzeni do ekspertów z Projekt Mieszkanie. Gwarantujemy praktyczne i modne rozwiązania – https://projektmieszkanie.pl/.