1

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia jest czymś więcej niż pokój. To miejsce wypoczynku i synonim relaksowania się. Nie mówiąc o tym, że około 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku. Z tych względów zadbanie o dobre samopoczucie w sypialni jest tak ważne. W trosce o nasz komfort psychiczny nie możemy pomijać kwestii projektowych dotyczących tego pomieszczenia.

Który pokój na sypialnię?

Jeżeli do zaaranżowania sypialni możemy wybrać jedno z kilku pomieszczeń naszego domu lub mieszkania, to warto dopasować swój wybór do położenia względem Słońca. Gdy lubimy budzić się o brzasku, wybierzmy pokój wychodzący bardziej na wschód. Natomiast preferując późniejsze wstawanie lepsza będzie sypialnia umieszczona w zachodniej części domu.

Kolorystyka sypialni

We wnętrzach takich jak sypialnia warto stosować przytulną kolorystykę, aby wprowadzić element przytulności. Z kolei żywe ciepłe kolory są działają pobudzająco, dając odpowiedni zastrzyk energii z samego rana. Stonowane barwy posłużą idealnie do pomieszczeń pełniących zarówno funkcję sypialną, jak i wypoczynkową.

Wybieramy łóżko

Łóżko w sypialni jest elementem kluczowym. Najważniejsze by było ono wygodne, wytrzymałe i aby ładnie się prezentowało. Musimy zwrócić uwagę na jego wymiary, przede wszystkim na szerokość. Dla łóżka podwójnego minimum wynosi 160 centymetrów, a największym komfortem odznaczają się modele szerokie na dwa metry. Jest to rozmiar materaca, dlatego planując wstawienie łóżka w określoną przestrzeń sypialni, pamiętajmy o dodaniu szerokości zagłówków i ram.

Jakie meble do sypialni?

Dodatkowe wyposażenie pojawia się w sypialni głównie w celu przechowywania rzeczy na co dzień przez nas używanych. Należy wyznaczyć miejsce na szafki nocne, komodę lub szafę i lustro. Wśród mebli do sypialni często znajduje się także biurko. Ciekawe rozwiązanie to wydzielenie sfery dla jednej i drugiej osoby, co pozwala wprowadzić nieco prywatności. Sypialnia to miejsce, w którym umieszczamy elementy osobiste, w tym zdjęcia z najbliższymi lub pamiątki z wakacji. W końcu osobna sypialnia to sanktuarium domowników, do którego goście zazwyczaj nie posiadają wstępu.

Rola światła

Dobre oświetlenie sypialni jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy pomieszczenie pełni również funkcję salonu. Oprócz światła sufitowego należy zatroszczyć się o lampki na szafkach nocnych oraz kilka innych dyskretnych źródeł światła. Niezbędne jest dobre oświetlenie wokół lustra. Niezwykle przytulny klimat wprowadzają lampy stojące z papierowym kloszem. Dają one efekt rozproszonego światła, które przypomina poświatę domowego ogniska.