1

Jaka wanna do małej łazienki?

W małych łazienkach zazwyczaj dokonuje się montażu prysznica. Jednak wizja relaksujących kąpieli jest dla niektórych na tyle kusząca, że za wszelką cenę pragną obecności wanny w łazience. Zachowanie przestrzeni w małej łazience, nawet z wanną, staje się możliwe, jeśli odpowiednio zaprojektuje się takie pomieszczenie.

Modele wanien do małej łazienki

Standardowa wanna mierzy przynajmniej 170 centymetrów długości i około metra szerokości. W małej łazience takie wymiary są najczęściej niemożliwe do wygospodarowania. Najprostszym rozwiązaniem jest wybór małej wanny o długości do 120 centymetrów. W takim przypadku komfort dla osoby dorosłej nie jest zbyt wielki. Jeżeli wymiary miejsca przeznaczonego na wannę są minimalnie niewystarczające na montaż wybranego przez nas modelu, dobrym pomysłem jest wykonanie w ścianie niewielkiego wykucia. W innych przypadkach warto jest przemyśleć wybór wanny asymetrycznej. Posiada ona niestandardowy kształt, który zapewnia wannie o długości 140 centymetrów pojemność porównywalną ze standardowym, 170 centymetrowym modelem. To prawdziwa rewolucja dla łazienek o małym metrażu. Jednak z kształtu wanien asymetrycznych wynikają również ich wady, ponieważ w zgięciach i zagłębieniach zbierają się zabrudzenia, natomiast sam wygląd nie komponuje się dobrze ze standardowymi i klasycznymi wnętrzami. Sprawdzając długość danej wanny, tak naprawdę liczy się jej dno, ponieważ mocne wyprofilowanie znacznie zmniejsza objętość. Dla zachowania wygody i przestrzeni, postarajmy się umieścić pozostałe wyposażenie łazienki w odległości przynajmniej pół metra od wanny.

Jak zaplanować aranżację małej łazienki?

Celem aranżacji małej łazienki jest wprowadzenie do jej wnętrza jak największej ilości przestrzeni. Na pewno opłaca się wybrać kafelki w jasnych kolorach i w jednym motywie, a do tego zamontować duże lustro. Dobrze oświetlone wnętrze to także optyczne powiększenie przestrzeni, a w łazience istnieje wiele możliwości na wprowadzenie mniej lub bardziej dyskretnych źródeł światła. Mając na uwadze chęć brania prysznica warto wybrać parawan, który pozwoli nam oddzielić wannę od reszty otoczenia. Małe wnętrze to szansa na wykazanie pomysłowości w kwestii zagospodarowania przestrzeni. Powinniśmy więc być nastawieni na korzystanie z każdego metra sześciennego, również w przypadku wanny. Tutaj skorzystać warto z możliwości instalacji wysuwanych lub otwieranych szafek, które są umieszczone w przestrzeni znajdującej się pod wanną.