1

Styl skandynawski we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Nic lepiej nie definiuje klimatu Skandynawii oraz charakteru jej mieszkańców, niż jedyny w swym rodzaju skandynawski nurt aranżowania wnętrz. Typowymi dla niego cechami są jasne kolory, mała ilość detali nadająca wnętrzom nieco surowości i jednoczesne ciepło bijące z drewna, które w tego typu aranżacjach musi pojawić się obowiązkowo.

Przestrzeń od pierwszego wejrzenia

Poczucie przestrzeni jest tym, co najbardziej zwraca uwagę w skandynawskich wnętrzach. Duże, ledwo przesłonięte zasłonami okna oraz jasne kolory potrafią optycznie powiększyć nawet niewielką kawalerkę. Jasność panująca w pomieszczeniu jest dodatkowo potęgowana przez światło pochodzące z różnych źródeł, na przykład z metalowych stojących lamp lub lampek wyposażonych w abażury z papieru. Takie materiały świetnie współgrają z tworzywami pochodzenia naturalnego, czyli drewnem i kamieniem.

Natura górą

Skandynawski styl jest swego rodzaju wyrazem miłości do tworzyw naturalnych. Podłogi oraz wyposażenie są najczęściej wykonane z drewna, w kuchni i łazienkach stosuje się także kamień. Najbardziej urokliwa jest podłoga, obowiązkowo jasna i obowiązkowo z drewna. Deski pokrywa się farbą bielącą lub – jeśli są wystarczająco jasne – to wystarczy potraktować je odpowiednim impregnatem. Wyposażenie jest również drewniane, a w celu podkreślenia unikatowego charakteru tego tworzywa, wprowadza się elementy drewna surowego. Naturalność materiałów widać także w dodatkach, a szczególnie w poduszkach, dywanikach i narzutach, wykonanych z lnu lub bawełny. Posiadają one bardzo stylowy wygląd, dzięki czemu wprowadzają więcej ciepła lub pozwalają postawić charakterystyczny akcent we wnętrzu. Intensywnym kolorem odznaczają się także dodatki umieszczane na stoliku i szafkach.

Właściwa kolorystyka

W skandynawskich wnętrzach dominują barwy jasne, takie jak złamana biel, szarości czy błękity. Dla uzyskania efektu podkreślenia, jedną z płaszczyzn pomieszczenia warto pomalować na ciemny odcień – mocny granat czy brąz. Aby aranżacji nie nudziła, Skandynawowie stawiają na małe, lecz rzucające się w oczy dodatki, takie jak komplet dizajnerskich poduszek, obraz w nowoczesnym stylu lub ozdobne butelki w intensywnym kolorze. Meble mogą stanowić mieszankę różnych trendów, ważne, aby zachować ich jasną kolorystykę. I chociaż motywem przewodnim w skandynawskim stylu jest natura i minimalizm, to często w tych aranżacjach spotyka się elementy o charakterze przemysłowym, które stylowo komponują się z drewnem i naturalnymi tkaninami.