1

Czy drewno w łazience jest dobrym pomysłem?

Z oczywistych względów drewno jest chętnie wykorzystywanym materiałem w salonie, kuchni lub sypialni. Jest naturalne, doskonale wygląda w większości aranżacji, a odpowiednio pielęgnowane jest dodatkowo dość trwałe. Drewno możemy zastosować także w łazience, jednak wielu inwestorów nie jest przekonana do tego rozwiązania, ponieważ przyjęło się, że ten materiał nie sprawdzi się w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Jednak drewno w łazience to bardzo dobry pomysł. Dzięki jego zastosowaniu możemy urządzić klimatyczne, naturalne wnętrze, które będzie sprzyjało relaksowi.

Drewno w łazience – jak wybrać i pielęgnować?

Drewno w łazience nie jest nowym pomysłem – tradycyjne sauny są przecież wykonane z tego właśnie materiału. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego gatunku drewna oraz jego prawidłowa pielęgnacja.

Drewno stosowane w łazience powinno charakteryzować się jak najmniejszą kurczliwością oraz dużą twardością. Z tego powodu pewne gatunki są bardziej odpowiednie do wykorzystania w tym pomieszczeniu. Z polskich drzew sprawdzi się na przykład drewno dębowe lub modrzewiowe. Szczególnie polecane są gatunki egzotyczne, takie jak na przykład tek, merbau lub padouk. Alternatywą dla naturalnego drewna może być również termodrewno.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie – należy pamiętać o elastycznym, odpornym na działanie wody kleju oraz o przeciwwilgociowemu zagruntowaniu podkładu podłogowego. Ważna jest także impregnacja, która zabezpieczy drewno przed wilgocią i powstawaniem grzybów. Jeśli wybraliśmy drewnianą podłogę, dobrym sposobem na przygotowanie jej do używania będzie olejowanie i pokrycie odpowiednim woskiem.