1

Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu?

Wnętrza na poddaszu mają niepowtarzalny styl i wyjątkowy klimat. Dobrze zaprojektowane i doświetlone mogą być naprawdę bardzo funkcjonalne i efektowne. Są jednak dwa pomieszczenia, które szczególnie trudno jest urządzić na poddaszu – są to kuchnia i łazienka.

Specyfiką wnętrz na poddaszu są skośne ściany oraz specyficzne wymiary. Wyzwaniem jest znalezienie niezbędnych w kuchni mebli i sprzętów, które będą pasowały do pomieszczenia. W pomieszczeniach na poddaszu znaczenie ma każdy centymetr – szczególnie ważne jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Jednym z rozwiązań, które można zastosować w kuchni na poddaszu, jest wybór mebli na zamówienie. Takie umeblowanie będzie idealnie pasowało do wnętrza o nietypowych wymiarach, jakim jest poddasze. Dzięki meblom na zamówienie każdy kawałek przestrzeni może zamienić się w funkcjonalną szafkę lub półkę. Trzeba jednak pamiętać, że umeblowanie stworzone specjalnie do danego wnętrza to większe koszty. Do urządzenia kuchni na poddaszu wykorzystuje się również gotowe meble. Znalezienie odpowiednich sprzętów może okazać się czasochłonne, jednak elementy ustawione lub zawieszone w przemyślanej konfiguracji mogą sprawdzić się w specyficznej kuchni na poddaszu.

Podczas projektowania kuchni na poddaszu pod uwagę trzeba wziąć wysokość ścianki kolankowej, od której zależy wysokość ścian na strychu. Bardzo niska ścianka kolankowa ogranicza możliwości aranżacyjne. Komfortowe użytkowanie wnętrza zapewnia ścianka o wysokości co najmniej 7 centymetrów, pod którą można ustawić niewielki stolik lub niskie szafki. Ścianka o wysokości około metra wystarczy, aby swobodnie umieścić pod nią szafki kuchenne. W tym miejscu nie zamontujemy jednak kuchenki, ponieważ zabraknie miejsca na okap. Będzie to za to odpowiednia lokalizacja dla zmywarki. Z najlepszą sytuacją mamy do czynienia, kiedy wysokość ścianki kolankowej przekracza 110 centymetrów. Przy niskiej ściance pojawia się problem z lodówką, która należy do wysokich sprzętów. Trzeba ustawić ją w najwyższym miejscu pomieszczenia lub zdecydować się na niski model i osobną zamrażarkę.

Kuchnia na poddaszu ma swoje mocne strony – możemy dobrze doświetlić ją przy pomocy okien połaciowych, które umożliwiają optymalne wykorzystanie światła dziennego. To bardzo praktyczne rozwiązanie we wnętrzu, które ma roboczy charakter. Na poddaszu, na którym nie jest możliwe zamontowanie takich okien, warto postawić na jasne kolory ścian i mebli oraz w przemyślany sposób dobrać główne źródło światła i dodatkowe lampy. W tym wszystkim chętnie pomogą nasi specjaliści – https://projektmieszkanie.pl/.