1

Jak zaprojektować wnętrze domu z bali?

Dom z bali ma wyjątkowy charakter. Wszechobecne drewno sprawia, że wnętrza w takim domu są wyjątkowo ciepłe i przytulne. Drewniane ściany tworzą romantyczną atmosferę i przybliżają do natury. To powrót do tradycji w najlepszym wydaniu. Dom z bali przyciąga wzrok i wspaniale wpisuje się w naturalny krajobraz. Drewno to materiał ekologiczny oraz bardzo trwały, a zbudowany z niego budynek jest niepowtarzalny. W domu z bali panuje przyjemny mikroklimat. Drewno w razie potrzeby pochłania i oddaje wilgoć. Gdy na zewnątrz jest gorąco, wnętrze domu się nie nagrzewa, z kolei w chłodniejsze dni panuje w nim przyjemne ciepło. Budowa domu z bali trwa też krócej niż stawianie murowanego budynku.

Aranżacja domu z bali

Tak szczególne wnętrze zasługuje na podkreślenie jego naturalnej urody dobrze przemyślaną aranżacją. Są dwa sposoby na wykończenie pomieszczeń domu z bali. Można zakryć drewniane ściany płytami i stworzyć tradycyjne ściany lub pozostawić na widoku drewno. Warto wziąć także pod uwagę kompromis pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami – ciepłą atmosferę uzyskamy także, pozostawiając kilka drewnianych ścian, które będą piękną dekoracją wnętrza. O ściany z bali trzeba odpowiednio zadbać, to znaczy zabezpieczyć je woskami lub olejami, które ochronią i podkreślą naturalne piękno drewna. 

Urządzając wnętrze domu z bali, warto postarać się, aby wystrój dobrze komponował się ze stylem budynku. Do drewnianych ścian pasują sprzęty wykonane z tego materiału. Na podłodze mogą znaleźć się drewniane deski, ale doskonale sprawdzą się również inne naturalne tworzywa, na przykład kamień. Aranżację domu z bali pięknie uzupełniają także tkaniny i materiały naturalnego pochodzenia, takie jak len, bawełna, wełna, jedwab oraz futra.

Jaki styl dominujący?

Do domu z bali pasuje styl skandynawski, który jest prosty, ale jednocześnie przytulny. Aranżacje w stylistyce skandynawskiej to przede wszystkim naturalne materiały oraz jasne barwy, biele i szarości, a czasem pastele, które pięknie komponują się z drewnianymi ścianami. Inny pomysł na wnętrze domu z bali to styl alpejski, związany z górami. Taki wystrój nawiązuje do górskich krajobrazów – główną rolę odgrywają w nim barwy ziemi, czyli beże, brązy, zielenie oraz ciepłe odcienie bieli i szarości. Jak najbardziej na miejscu są szydełkowane dekoracje oraz dodatki w pasterskim i myśliwskim stylu, takie jak poroża, dywany z owczej wełny oraz niedźwiedzie skóry. W domu stylizowanym na alpejską chatę nie może zabraknąć kominka. Styl podhalański, zwany też zakopiańskim, przypomina styl alpejski. Jego charakter podkreślą na przykład lokalne tkaniny i wzory, związane z folklorem polskich gór.

Każdego, kto zainteresowany jest uzyskaniem wsparcia podczas urządzania domu z bali, zapraszamy do współpracy z naszym studiem projektowym. Gwarantujemy mnóstwo pomysłów na stworzenie wnętrza, o jakim marzycie – https://projektmieszkanie.pl/.