1

Sufit podwieszany – czy warto?

Sufit jest czasem określany jako „piąta ściana”. Zastosowane rozwiązanie ma duży wpływ na charakter pomieszczenia. Sufit z reguły jest biały i gładki, ale dostępne są także inne, efektowne i funkcjonalne propozycje. Jednym ze sposobów na wykończenie wnętrza jest sufit podwieszany.

Zalety sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane to dobry sposób na ukrycie instalacji różnego rodzaju, na przykład elektrycznej lub wentylacyjnej – pozwala w optymalny sposób rozmieścić lampy oraz elementy ogrzewania albo wentylacji. Taki typ stropu może również pomóc poprawić akustykę wnętrza. Sufit podwieszany sprawdza się w pomieszczeniach wysokich i o dużej powierzchni. Wnętrze staje się bardziej przytulne, a przy okazji jest łatwiejsze i tańsze do ogrzewania. Sufit podwieszany prezentuje się przy tym bardzo atrakcyjnie i oryginalnie, przez co jest interesującą odmianą dla stropu w tradycyjnym wydaniu. Sufity podwieszane można zastosować na całej powierzchni lub zdecydować się na montaż pojedynczych modułów, tworząc w ten sposób wyjątkową kompozycję. Stropy tego typu mogą mieć jedną lub więcej płaszczyzn, a kolejną z możliwości jest zastosowanie różnych kształtów i form, takich jak między innymi skosy, łuki albo sklepienia. Sufit podwieszany jest także sposobem na wydzielenie we wnętrzu oddzielnej strefy, na przykład jadalnej w kuchni lub salonie. Wybierając podwieszany strop, warto szczególną uwagę zwrócić na oświetlenie – odpowiednio dobrane nada całości aranżacji stylu i charakteru.

Typy sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane dzielimy na różne typy, na przykład ze względu na rodzaj użytego materiału. Popularnym wyborem są płyty gipsowo-kartonowe, które dają wiele możliwości aranżacyjnych, jednak ich standardowa wersja nie sprawdzi się we wnętrzach o dużej wilgotności, takich jak kuchnia lub łazienka. Sufity mineralne zawierają dodatek włókien mineralnych i montowane są przede wszystkim jako izolacja akustyczna oraz termiczna. Podwieszane sufity z drewna wyróżniają się ciepłym, naturalnym wyglądem, a przy tym zatrzymują ciepło. We wnętrzach w industrialnej stylistyce lub budynkach użyteczności publicznej dobrze swoją funkcję spełniają metalowe sufity podwieszane, które są wyjątkowe odporne na uszkodzenia. Sufity napinane to propozycja dla osób, które poszukują oryginalnych rozwiązań. Dostępne są w wielu kształtach, na przykład płaskim, łukowym lub wielopoziomowym. Sufity napinane mają również różnorodne kolory oraz strukturę – znajdziemy wśród nich między innymi stropy o powierzchni matowej, satynowej lub metalicznej.

Podwieszane sufity odmieniają wygląd wnętrza, a przy tym są bardzo praktyczne – w dużych, wysokich wnętrzach warto wziąć pod uwagę montaż stropu tego rodzaju.