1

Malowanie ścian farbą a tapetowanie – które z rozwiązań jest lepsze?

Tapeta czy farba? Wybór wykończenia ścian to kwestia estetyczna, a przy tym praktyczna. Od tej decyzji zależy charakter wnętrza, a także wygoda użytkowania. Dobry wybór sprawi, że ściany będą prezentowały się atrakcyjnie nawet po dłuższym czasie. Dlatego zanim zdecydujemy się, czy na ścianie pojawi się farba czy tapeta, trzeba zastanowić się, które z tych rozwiązań bardziej odpowiada stylowi życia i potrzebom domowników.

Przez długi czas tapety kojarzyły się z nieładnymi, nudnymi wzorami, jednak obecnie wybór jest o wiele większy. Możemy decydować pomiędzy różnymi wzorami i kolorami lub wybrać fototapetę. W przypadku tapet sporym wyzwaniem może okazać się ich nakładanie na ścianę – niezbędny jest dobrej jakości klej do tapetowania, choć dostępne są również tapety samoprzylepne. Tapeta ma ważną zaletę – umiejętnie wybrana i nałożona jest w stanie zamaskować nierówności i inne mankamenty ściany. Czy tapeta to dobra opcja? Warto wiedzieć, że w sklepach znajdziemy różne rodzaje tapet. Papierowe są najtańsze, ale przy tym najmniej wytrzymałe – sprawdzają się w sypialniach, salonach i pokojach dziecięcych. Bardziej wytrzymałe są tapety winylowe, które są wytrzymałe i zmywalne. Można wykorzystać je w bardziej wymagających pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka. Tapety flizelinowe są łatwe w nakładaniu oraz usuwaniu, wiele z nich ma powierzchnię, którą można czyścić, łączy się to jednak z wysoką ceną. Ciekawostką są tapety z włókna szklanego, odporne na otarcia, wodę, środki chemiczne, a nawet ogień – to dobry wybór do pomieszczeń gospodarczych.

Farba zwykle jest tańsza niż tapeta, jednak nie pokrywa tak dobrze niedoskonałości ściany. Farby akrylowe można zmywać, są też odporne na działanie wilgoci i zabrudzenia – są więc uniwersalne i można wykorzystać je także w kuchni i łazience. Farby lateksowe są bardziej odporne na uszkodzenia oraz zmywanie i cechuje je eleganckie, półmatowe wykończenie. Taka farba zachowa swój kolor na dłuższy czas niż tańsza farba akrylowa. Farby winylowe nie są polecane do wnętrz, w których mogą być narażone na częste zabrudzenia – nie są więc odpowiednie do kuchni, łazienki lub pokoju dziecięcego. Pod tym względem lepiej sprawują się farby ceramiczne, które są dodatkowo odporne na działanie detergentów, a także grzyby i pleśni. Farba ceramiczna „oddycha”, dlatego dobrze sprawuje się w kuchni. Znajdziemy też mieszanki różnych rodzajów farb.

Malować czy tapetować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wśród wielu propozycji producentów każdy jest w stanie znaleźć produkt najlepiej dostosowany do swoich potrzeb, czy to wśród farb, czy też pośród tapet.