1

Zasłony, rolety czy żaluzje? Jak udekorować okna?

Dzięki oknom mieszkanie jest jaśniejsze i wydaje się bardziej przestronne. Okna są również elementem aranżacji, któremu warto poświęcić trochę uwagi. Pięknie udekorowane okna przyciągają wzrok i zdobią wnętrze. Dekoracje na okiennice trzeba dobrać tak, aby wyglądały atrakcyjnie, a przy okazji nie przytłaczały okna.

Okna są źródłem naturalnego światła w mieszkaniu. To bardzo istotne, aby dobrze wykorzystać ekspozycję okien na konkretne strony świata, aby zapewnić wnętrzom jak najlepszy dostęp promieni słonecznych, które oświetlą i dodatkowo ogrzeją mieszkanie.

Jak ozdobić okno?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są zasłony, czasem w połączeniu z firanką – ale niekoniecznie. Firanki w niewielkim stopniu zatrzymują światło. W tej roli lepiej sprawdzają się zasłony, które są z reguły cięższe i grubsze od firan. W nowoczesnym wydaniu zasłony są lżejsze i przyjemniejsze w dotyku od swoich tradycyjnych poprzedniczek. Kolor i wzór materiału, z którego są uszyte zasłony, można dostosować do aranżacji wnętrza. Jaśniejsze zasłony zatrzymują mniej światła, z kolei ciemniejsze kotary są skuteczniejszą barierą. Warto wiedzieć, że dostępne są także zasłony ze specjalną powłoką, która zatrzymuje jeszcze więcej promieni słonecznych. Zasłony mogą być efektowną dekoracją okna, jednak aby zachowały ładny wygląd, trzeba pamiętać o ich regularnym praniu.

Jakiś czas temu dużą popularność zdobyły żaluzje. Powszechne kiedyś modele były wykonane z aluminium i stosunkowo trudne w czyszczeniu, ale przy tym bardzo funkcjonalne. Żaluzje umożliwiają szeroki zakres regulacji dostępu światła do mieszkania – można je całkowicie podnieść lub zakryć lub zrobić to tylko w pewnym stopniu. Żaluzje powracają w nowej wersji. Mało eleganckie aluminiowe modele można zastąpić żaluzjami z drewna lub bambusa, które wyglądają o wiele bardziej naturalnie i elegancko. Ciekawą propozycją są żaluzje plisowane, które mają formę sfałdowanego materiału – dają wrażenie lekkości i prezentują się bardziej delikatnie niż inne dekoracje okienne.

Innym pomysłem na dekorację okien są rolety. Tradycyjne rolety to jednokolorowa tkanina, która umożliwia skuteczne odcięcie dostępu promieni słonecznych. Stopień zaciemnienia zależy od koloru rolet, a także od tworzywa, z którego zostały wykonane – nowoczesne materiały mogą odbijać lub zatrzymywać większą ilość naturalnego światła. W eleganckich, klasycznych wnętrzach dobrze wyglądają rolety wiedeńskie, na których po podciągnięciu powstaje delikatne marszczenia na dole tkaniny. Z kolei roleta dzień-noc łączy w sobie zalety rolet i żaluzji – to specjalnie zaprojektowana tkanina z grubszymi i cieńszymi fragmentami, dzięki którym możemy odkryć okno albo zakryć je całkowicie lub częściowo.