1

Wanna czy prysznic? Pomagamy dokonać wyboru

Podczas urządzania idealnego, wymarzonego mieszkania, podejmujemy wiele decyzji. Niektóre z nich są oczywiste, inne wymagają zastanowienia, rozważenia argumentów, które przemawiają za i przeciw danemu rozwiązaniu. Mieszkanie powinno być urządzone nie tylko pięknie, ale również funkcjonalnie i podczas remontu trzeba o tym pamiętać. Jedno z ważnym pytań, na które muszą odpowiedzieć właściciele mieszkania brzmi – co wybrać do łazienki: wannę czy prysznic? Nie każdy, ze względu na ograniczoną przestrzeń, może pozwolić sobie na obydwa z tych rozwiązań. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, możemy jednak przyjrzeć się mocnym i słabym stronom tych urządzeń sanitarnych i w ten sposób zdecydować, czy nasze potrzeby lepiej spełni wanna czy prysznic.

Osobiste preferencje

Jednym z najważniejszych czynników są preferencje domowników. Niektórzy użytkownicy wolą odprężające kąpiele w wannie, inni preferują szybki prysznic. Kąpiel w wannie jest bardziej czasochłonna, ale pomaga także lepiej się zrelaksować. W wannie możemy posłuchać muzyki, poczytać książkę, a nawet napić się czegoś, na przykład w otoczeniu aromatycznych świec i zapachowych olejków. Prysznic z reguły trwa krócej. Nie działa tak relaksująco jak kąpiel, jednak znakomicie pobudza, co jest szczególnie cenne o poranku. Gorący prysznic z pachnącym żelem także może przekształcić się w miłe chwile relaksu przy muzyce. Obydwa urządzenia mogą być wyposażone w sprzęt do hydromasażu, który znakomicie podnosi komfort kąpieli lub prysznica. Sprawia, że mycie staje się przyjemniejsze, a przy okazji ma działanie zdrowotne. Wanna ma przewagę nad prysznicem – można używać jej również jako natrysku, choć wchodzenie i wychodzenie z nie jest tak bezproblemowe.

Aspekt praktyczny

Kolejnym ważnym aspektem jest funkcjonalność. Zalety wanny docenią rodzice małych dzieci, z kolei wygody prysznica mogą zachęcić osoby starsze. Warto jednak dodać, że prysznic możemy wyposażyć w głębszy brodzik, w którym rodzice bez problemu wykąpią pociechy. Dostępne są także udogodnienia, dzięki, którym korzystanie z wanny będzie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Dostępna przestrzeń

W niektórych przypadkach decyzję warunkuje wielkość łazienki. W małą przestrzeń lepiej wpasuje się prysznic, a właściciele większych łazienek mogą pozwolić sobie na wannę. Nie jest to jednak reguła – prysznic może mieć rozmiary wanny, z kolei miłośnicy kąpieli często zamiast natrysku wolą zdecydować się na choćby małą wannę.
Pozostaje jeszcze kwestia oszczędności. Napełnienie wanny do poziomu, który umożliwia swobodną kąpiel, wymaga dużej ilości wody. Długi prysznic także wykorzystuje jej sporo, jednak dobrze zorganizowana kąpiel w kabinie pozwoli na oszczędności.