1

Lokalizacja mieszkania względem stron świata

Co sprawia, że mieszkanie jest funkcjonalne i dobrze się w nim mieszka? Na pewno duże znaczenie ma przestrzeń, którą mamy do dyspozycji, wymiary oraz kształt wnętrz. Na atmosferę mieszkania wpływają również kolory, wybrane meble i dodatki, tekstury i dekoracje. Bardzo ważne jest oświetlenie, które w dużym stopniu kształtuje klimat panujący w pomieszczeniu. Wiele osób szuka także przyjemnych widoków za oknem. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik, niezwykle istotny w każdym mieszkaniu i każdym jego pomieszczeniu – chodzi o ich lokalizację względem stron świata. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na jakość i komfort życia w mieszkaniu ma jego ekspozycja.

Dlaczego lokalizacja wnętrz mieszkania względem kierunków jest tak istotna?

Zależą od niej między innymi temperatura oraz stopień doświetlenia poszczególnych wnętrz. Wiosną i latem nie wydaje się to aż ważna kwestia, jednak jesienią i zimą z pewnością docenimy korzystne położenie, które wpływa nie tylko na wygodę, ale również wysokość rachunków. Im dłużej wybrane pomieszczenie możemy doświetlać światłem dziennym, tym lepiej. Lokalizacja mieszkania względem kierunków świata może wiązać się także z poziomem wilgotności oraz tworzeniem zdrowego mikroklimatu do życia w mieszkaniu. Wszystko to przekłada się na dobre samopoczucie domowników.

Rozmieszczenie pokoi w mieszkaniu

Dla pomieszczeń położonych w strefie dziennej najbardziej korzystna jest ekspozycja południowa, dzięki której w naturalny sposób ogrzejemy i oświetlimy mieszkanie. Wnętrze południowe jest ciepłe i jasne – najlepiej urządzić w nim przestrzeń, która jest często używana przez mieszkańców. To idealna lokalizacja dla salonu. Dzięki południowej ekspozycji jesteśmy w stanie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i oświetlenie. Po tej stronie mieszkania nie powinny znajdować się wnętrza, w których wyższa temperatura nie jest zalecana, czyli na przykład kuchnia i sypialnia.

Pomieszczenia północne są najchłodniejsze i najciemniejsze. To odpowiednia lokalizacja dla pomieszczeń gospodarczych, na przykład spiżarni lub garderoby. Północna ekspozycja korzystna jest również dla kuchni – gotowanie podwyższa jej średnią temperaturę, dlatego dodatkowe źródło ciepła nie jest konieczne.

Po wschodniej stronie mieszkania znajduje się najlepsze miejsce dla sypialni. Taka ekspozycja sprawi, że pokój nie będzie nagrzewał się w ciągu dnia, a jednocześnie pozwoli jak najlepiej wykorzystać poranne światło. Jest to również lokalizacja odpowiednia dla kuchni.

Zachodnia ekspozycja, ze sporą ilością światła w drugiej części dnia, jest korzystna dla dzieci i uczniów, którzy akurat w tym czasie są w domu, uczą się i bawią. Po zachodniej stronie może znaleźć się również salon, gabinet oraz balkon.