1

Styl retro – czym się charakteryzuje?

Moda przemija, zmieniają się trendy, jednak tęsknota za tym, co było kiedyś, jest zawsze aktualna. Jej przejawem jest styl vintage, czyli retro, którego ślady możemy znaleźć na modowych wybiegach, a także we wnętrzach. Styl retro to bardzo „pojemne” pojęcie. Zwykle używamy tego określenia, kiedy mówimy o aranżacjach urządzonych w stylu lat 50., 60. i późniejszych, ale stylistyka retro może czerpać również z czasów wcześniejszych. Taki wystrój nie ma jednak klasycznego, ponadczasowego charakteru, ponieważ składają się na niego elementy charakterystyczne dla różnych epok. Styl retro często łączy nowoczesność z tym, co stare, współczesność przenika się tutaj z przeszłością, praktyczne rozwiązania występują w parze z awangardą i odrobiną szaleństwa, a prostota komponuje się z dobrym designem. Dlatego takie aranżacje cechuje oryginalność, indywidualny charakter oraz różnorodność.

Meble

Ze stylem retro kojarzą się charakterystyczne meble. Trzeba uważać, aby nie przesadzić – sprzęty nie powinny dominować we wnętrzu. Sprzęty dobrane w nieprzemyślany sposób nadadzą wnętrzu staromodny charakter. Dużym ułatwieniem jest za to możliwość łączenia mebli w różnych kolorach i stylach. W aranżacje retro bardzo dobrze wpisują się krzesła ze sklejki, komody stojące na zwężających się nóżkach, politurowane szafy, tapicerowana sofa oraz fotele z oparciem ze szczebli. Elegancki kredens można połączyć z lodówką w pastelowym kolorze oraz współczesnymi meblami. W stylu retro powinny znaleźć się ciekawe, designerskie sprzęty wielofunkcyjne, na przykład stojąca lampa z funkcją gazetnika.

Tekstylia i kolory

Uzupełnieniem mebli powinny być tekstylia. W styl retro świetnie wpiszą się się błyszczące aksamitne i pluszowe tkaniny. Swoje miejsce znajdzie także matowy i matowy len. Paleta kolorów, która obowiązuje w stylu retro, jest wyrazista i pełna energii. Nasycona pomarańcz, słoneczna żółć, butelkowa zieleń i energetyczny amarant świetnie wpisują się w klimat wnętrza w stylu retro. Dobrze będą prezentowały się na tle białych, minimalistycznych ścian. Wzory w aranżacjach vintage także powinny zwracać uwagę – to dobre miejsce na graficzne, geometryczne i zwierzęce motywy.

Dodatki

Styl retro podkreślą starannie dobrane dodatki. Aranżację uzupełnią na przykład stylizowany ekspres do kawy, stojący zegar, wazony z kolorowego szkła, bogaty, szklany żyrandol lub staromodny telefon. Ciekawym sposobem na dekoracje są plakaty i grafiki z poprzednich epok. Mebli i dodatków w stylu retro szukajmy przede wszystkim na targach staroci i w sklepach z antykami.