1

Jak urządzić balkon w bloku?

Balkon w bloku daje wiele możliwości. Często ten element mieszkania jest pomijany podczas remontu i urządzania wnętrz. Jednak balkon daje nam wiele możliwości i może stać się stylowym przedłużeniem mieszkania. Miejski ogródek, strefa relaksu, a może miejsce spotkań? Oto kilka pomysłów na aranżację balkonu w bloku. Mały czy duży – to nie ma znaczenia. Każdy taras można urządzić ładnie i praktycznie.

Jak powinniśmy traktować balkon?

Balkon warto potraktować jak kolejne wnętrze w mieszkaniu. W związku z tym jego wystrój powinien nawiązywać do stylistyki pozostałych pomieszczeń. Na uwadze trzeba mieć też funkcjonalność. Wybierając podłogę na blokowy taras należy pomyśleć nie tylko o jej wyglądzie, ale również o warunkach, na które będzie narażona. Podłoga na balkonie powinna więc cechować się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne i być prosta w konserwacji.

Kiedy już zadbamy o solidne podłoże, możemy skupić się na samej aranżacji. Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będzie służył balkon. Taras można urządzić jako miejsce odpoczynku i relaksu, zaaranżować jako przestrzeń do przyjmowania gości lub strefę zabawy dla dzieci. Na balkonie możemy urządzić ogródek, posadzić ulubione kwiaty albo zioła, które ozdobią taras, a przy okazji przydadzą się w kuchni.

Meble balkonowe – jak zadbać o oryginalność?

Dobór mebli to kolejna kluczowa kwestia, której warto poświęcić więcej czasu i namysłu. Sprzęty, które ustawimy na balkonie, powinny być przystosowane do warunków zewnętrznych. Dobrze sprawdzą się meble drewniane, wykonane z technorattanu oraz sprzęty z elementami metalowymi. Na nowoczesnym tarasie można ustawić meble z tworzywa sztucznego o śmiałej, designerskiej konstrukcji. Im większy balkon, tym więcej możliwości. Na małej przestrzeni warto ustawić chociaż dwa krzesła i mały stolik, który przyda się podczas śniadania na świeżym powietrzu. Oryginalnym uzupełnieniem wystroju balkonu może być hamak. Jest lekki i nie zajmuje wiele przestrzeni, a doskonale przysłuży się podczas lektury lub popołudniowej drzemki.

Aranżacja świetlna balkonu

Do stworzenia wyjątkowego klimatu na balkonie niezbędne jest odpowiednie jego oświetlenie. Romantyczny nastrój wprowadzą świece i lampiony, ustawione na przykład na parapecie. Ciekawym pomysłem są łańcuchy świetlne, które pozwalają zaoszczędzić miejsce na podłodze. Praktyczne są też lampy solarne, które można wbić w doniczki.

Jeśli chodzi o rośliny, to na balkon możemy wprowadzić je na wiele sposobów. Na większej przestrzeni ustawimy donice, a na małym tarasie możemy wykorzystać barierki – pomocne będą kwietniki lub specjalne donice, które można na nich zawiesić. Bardzo efektowna będzie pergola z pnącą się roślinnością. Stojak na doniczki z ziołami zmieści się nawet na niewielkim balkonie, choćby zawieszony na jednej ze ścian.