1

Nowoczesny czy tradycyjny – jaki styl wybrać?

Urządzanie wymarzonych czterech kątów to duża przyjemność, ale też wyzwanie. Wnętrza powinny być urządzone pięknie, nie można jednak zapominać o ich funkcjonalności. Bardzo ważne jest stworzenie atmosfery do odpoczynku, pracy i spotkań w gronie rodziny oraz znajomych – mieszkańcy i ich goście powinni czuć się w tej przestrzeni dobrze. Wiele osób dąży do osiągnięcia we wnętrzu jednolitego stylu i harmonii. Zadanie to ułatwia wybranie stylu, zgodnie z którym będziemy urządzać pomieszczenie. Wybór jest naprawdę duży. Wśród dostępnych możliwości znajdziemy style, które reprezentują różne podejście do estetyki. Mowa o stylach nowoczesnym i tradycyjnym.

Co wyróżnia styl tradycyjny?

Styl tradycyjny to bardzo popularne rozwiązanie. Takie wnętrza są eleganckie, a przede wszystkim ponadczasowe – klasyka nigdy się nie starzeje. Tradycyjne pomieszczenie to nie przestrzeń do eksperymentów. Podstawą jest stonowana paleta barw. Najlepiej sprawdzają się biel, beże, brązy, ze złotymi i srebrnymi dodatkami. Meble to przede wszystkim drewniane sprzęty, wytrzymałe i praktyczne, które będą służyć domownikom przez lata. Kluczem jest dążenie do spójności i harmonii – poszczególne elementy wystroju muszą być do siebie dopasowane i tworzyć przemyślaną całość. Meble z jednego kompletu, dodatki utrzymane w jednej kolorystyce – tradycyjne wnętrze powinno być uporządkowane. Celem jest stworzenie przestrzeni eleganckiej, ale wygodnej i przytulnej.

Jak wygląda urządzanie wnętrza w stylu nowoczesnym?

W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej stawia się na minimalizm, choć mogą one przybrać również inny charakter. Nowoczesne wnętrze kojarzymy przede wszystkim z jasnymi, czystymi barwami, takimi jak biel i szarość, choć jest w nich miejsce także na żywe kolory, energetyczne akcenty, które nadają pomieszczeniu oryginalny charakter. Nowoczesne wnętrza w stylu industrialnym są ciemniejsze, pojawiają się w nich na przykład czerwona cegła lub szary beton. Meble i inne sprzęty w nowoczesnym stylu z jednej strony mają prostą konstrukcję, ale uzupełnieniem aranżacji mogą być też designerskie sprzęty o ciekawym kształcie. Styl nowoczesny także lubi prostotę, ale nie wymaga spójności. W nowoczesnym wnętrzu mogą znaleźć się sprzęty z różnych kompletów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Nie można jednak przesadzić z ich ilością, aby nie przytłoczyć przestrzeni.

Który ze stylów wybrać? Wszystko zależy od gustu i trybu życia. Osoby, które cenią tradycję, powinny zdecydować się na wnętrza, które się nie zestarzeją, a zatem postawić na styl tradycyjny. Zwolennicy zmian i minimalizmu najlepiej będą czuć się w nowoczesnych wnętrzach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby obydwa te style połączyć!