1

Jak urządzić minimalistyczne wnętrze?

Mniej znaczy więcej – to główne hasło minimalizmu. Minimalizm to styl życia, który obejmuje różne jego dziedziny. Polega na rezygnowaniu z przedmiotów niepotrzebnych, kiepskiej jakości, na rzecz tych funkcjonalnych i dobrze wykonanych. Minimalizm dotyczy przedmiotów materialnych, ale nie tylko. Minimaliści poszukują umiaru, starają się uprościć życie, ograniczają wymagania i potrzeby. Minimalizm obecny jest także w domach i mieszkaniach. Czym kierować się podczas aranżacji wnętrz w stylu minimalistycznym?

Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze?

Minimalizm kojarzy się z prostotą, harmonią, brakiem zbędnych detali. Miłośnicy kolorów i dekoracji mogą uznać go za nudny i ograniczający. Minimalizm nie jest dla każdego, ale wnętrza w tym stylu też mogą być interesujące i oryginalne! W minimalistycznych aranżacjach przeważają jasne, stonowane barwy. Prym wiodą biel, szarość i czerń, ale znajdzie się miejsce także na kolor – jedna ściana z fototapetą, mebel w energetycznym kolorze lub wyrazista lampa doskonale uzupełnią minimalistyczny wystrój i wprowadzą do wnętrze indywidualny charakter i element zaskoczenia. Jasne kolory sprawią, że pomieszczenie wygląda na większe, bardziej przestronne. Dobrze dobrane meble i dodatki mogą spotęgować to wrażenie. Ograniczenie liczby kolorów sprawia, że minimalistyczne wnętrza nabierają elegancji i klasy.

Różne oblicza minimalizmu

Warto pamiętać, że minimalizm niejedno ma imię. Minimalistyczne wnętrze może nawiązywać na przykład do stylu industrialnego, z przewagą surowych szarości, lub do stylu skandynawskiego, który jest prosty, ale jednocześnie ciepły i przytulny. Minimalizm opiera się na prostocie i umiarze, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w doborze sprzętów. Meble o oszczędnej formie nie powinny zagracać przestrzeni, a  raczej mieć swoje określone miejsce i praktyczne zastosowanie. Minimaliści zamiast ilości wybierają jakość. W minimalistycznej aranżacji mogą znaleźć się sprzęty, które są praktyczne i tworzą harmonijną całość z resztą wystroju. Z prostą formą powinien łączyć się umiar w wyborze kolorów, chociaż jeden ciekawy sprzęt może dodać minimalistycznemu wnętrzu stylu.

Co z dodatkami? Znajdzie się dla nich miejsce także w minimalistycznych aranżacjach. Niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Minimalistyczny styl podkreślą lampy o prostych, geometrycznych formach, które dają dużo światła. Może ono odbijać się od stylowych, metalicznych i szklanych dodatków. Do odrobinę surowego wnętrza urządzonego według zasad minimalizmu można wprowadzić również rośliny w kolorze głębokiej zieleni, które wprowadzą bardziej przytulny klimat.