1

Ogródek na parapecie – jak stworzyć własny zielnik w kuchni?

Nic nie smakuje tak jak owoce i warzywa z własnego ogródka, samodzielnie wyhodowane. Nie każdy z nas ma jednak możliwość uprawiania kawałka zieleni. Mieszkańcy bloków muszą radzić sobie w inny sposób – ciekawym rozwiązaniem dla nich może okazać się ogródek na parapecie! Samodzielnie wyhodowane zioła i drobne warzywa są powodem do dumy dla właściciela, a przy tym zdobią i można wykorzystać je podczas codziennego gotowania.

Pierwszą kwestią jest wybór roślin, które chcemy uprawiać w domowych warunkach. Niektóre gatunki radzą sobie pod dachem lepiej niż inne – zaliczają się do nich mięta, melisa, kolendra, rozmaryn, estragon oraz rzeżucha. Hodowla takich ziół, jak bazylia, szałwia, tymianek, majeranek, oregano albo koper może okazać się bardzie wymagająca, ponieważ te gatunki lubią słońce. Na domowym parapecie możemy uprawiać też niektóre warzywa, na przykład szczypiorek z cebuli, pietruszkę naciową albo pomidorki koktajlowe, a także rukolę, która rozrasta się bardzo szybko.

Duże znaczenie ma miejsce, w którym założymy ogródek, a dokładniej jego ekspozycja. Jesienią i zimą najlepiej sprawdzi się parapet „południowy”, który jest najmocniej nasłoneczniony. W cieplejszych miesiącach trzeba uważać, aby rośliny nie uschły od nadmiaru promieni słonecznych. W warunkach domowych bardzo istotne jest podlewanie, ponieważ powietrze wewnątrz jest z reguły bardziej suche niż na zewnątrz. Trzeba zadbać, aby ziemia w doniczkach była zawsze lekko wilgotna, ale nie za bardzo mokra, aby korzenie nie gniły od nadmiaru wilgoci.

Skąd wziąć rośliny do zasadzenia w doniczkach na parapecie? Są różne sposoby. Jednym z nich jest kupienie gotowych już sadzonek u ogrodnika albo w sklepie ogrodniczym i zasadzenie ich od razu w pojemnikach. Istnieje jednak możliwość, że takie rośliny nie przyjmą się dobrze w nowych warunkach. Dobrym pomysłem jest samodzielne wyhodowanie sadzonek do rozsady z ziarenek. Trzeba posadzić je w małych pojemnikach – dostępne są specjalne doniczki, ale sprawdzą się także wytłoczki po jajkach. Kiedy roślinki ukorzenią się i podrosną, należy przesadzić je do donic. Bardzo łatwa jest hodowla szczypiorku z cebuli – wystarczy do ziemi włożyć główkę cebuli. Ucinany szczypiorek będzie odrastał!

Czas na wybór doniczek. To zdecydowanie najprzyjemniejsza część zakładania domowego ogródka. Zioła i warzywa hodowane na parapecie nie potrzebują dużych pojemników. Dla ziół wystarczające będą doniczki o wysokości do 20 centymetrów. Ekonomicznym, a przy okazji efektownym rozwiązaniem jest hodowanie ziół w puszkach.