1

Z czego wykonać ściany działowe?

Ściany działowe pozwalają nam jasno wyznaczyć przeznaczenie poszczególnych sfer mieszkania już podczas etapu projektowania wnętrza. Są to elementy znacznie lżejsze od ścian konstrukcyjnych. Ciężar ścian działowych zależy od materiału użytego do ich budowy.

O czym pamiętać na początku?

Zanim zaczniemy wybierać materiał przeznaczony na ścianki działowe, stwórzmy plan ich rozmieszczenia. Głównie po to, by zachować funkcjonalność pomieszczeń, przewidując przy tym odpowiednią ilość miejsca do swobodnego poruszania się w każdym z nich. Ścianki działowe pod względem swej budowy dzielą się na murowane oraz szkieletowe. Ścianki murowane są solidniejsze, mogą utrzymać więcej ciężaru i nie są podatne na działanie wilgoci. Z kolei ścianki, na które składa się szkielet ze stalowych profili oraz odpowiedni rodzaj płyt gipsowo-kartonowych, mogą przybierać różnorodne formy. Są jednak mniej wytrzymałe i z reguły gorzej znoszą wilgoć unoszącą się w powietrzu. Wybór odpowiedniego materiału należy uzależnić od funkcji, jaką pełni dana ścianka. Gdy jej charakter ma być głównie dekoracyjny, to z powodzeniem zastosujemy cieńsze i lżejsze materiały. Natomiast przy ścianach, które muszą posiadać odpowiednią akustykę, ciężar komponentów do jej budowy wzrasta.

Charakterystyka poszczególnych materiałów

Za prawdziwie klasyczny materiał do budowy ścianek działowych uważana jest cegła. Pełna cegła wygłusza dźwięki i pozwala postawić bardzo solidną konstrukcję, jednak murowanie wymaga czasu i wysiłku włożonego w wykańczanie. Jeszcze lepszymi właściwościami wyciszającymi cechują się cegły silikatowe, lecz niestety posiadają one również większy ciężar od tradycyjnych, co ogranicza swobodę w ich przemieszczaniu. O wiele lżejsze są pustaki ceramiczne. W wersji przeznaczonej do budowy ścianek działowych taki materiał jest cienki, lekki i łatwy w wykorzystaniu. Gdy zależy nam na ciekawym efekcie, który pozwoli także na przepuszczanie światła pomiędzy pomieszczeniami, to dobrym rozwiązaniem będą pustaki szklane. Wbrew pozorom są one dość solidne i zapewniają dobrą akustykę, choć trudno cokolwiek na nich umieścić. Z kolei przy konstrukcjach szkieletowych stosuje się płyty gipsowo-kartonowe. Dla uzyskania lepszego wyciszania dźwięków takie płyty można montować podwójnie. Na rynku istnieją modele wzbogacone o różnorodne elementy, które mają nadać im określone właściwości. Należy do nich na przykład włókno szklane, decydujące o większej ognioodporności ścianki, a także impregnaty hydrofobowe chroniące powierzchnię płyty przed wilgocią.