1

O czym pamiętać urządzając pralnię?

Decyzje o stworzeniu funkcjonalnego pomieszczenia, jakim jest pralnia, podejmujemy zazwyczaj już na etapie projektowania domu. Korzystanie z pralni powinno zapewnić wygodę i nie zakłócać spokoju oraz ciszy w sąsiednich pomieszczeniach.

Pierwsze wskazówki

Pralnia ma służyć do prania odzieży, suszenia jej oraz prasowania. Posiadanie pralni w domu wprowadza pewien ład, a także pozwala uniknąć zagracania wnętrza łazienki. Planując zagospodarowanie pralni, najpierw zwracamy uwagę na jej umiejscowienie. Najwygodniej będzie przeznaczyć pokój na parterze i blisko wyjścia na dwór, aby w słoneczne dni móc suszyć odzież na zewnątrz. Umiejscowienie pralni na parterze sprawi również, że nie będziemy musieli chodzić po schodach z naręczem czystych ubrań lub tych przeznaczonych do suszenia.

Warunki specjalne

Planując wyposażenie pralni pamiętajmy o zapewnieniu bardzo dobrej cyrkulacji powietrza. W takich miejscach wilgotność powietrza jest zazwyczaj wysoka, co stwarza ryzyko rozwoju pleśni. Unikniemy tego, dbając o wentylację pomieszczenia, dostęp do świeżego powietrza przez okno lub otwory wentylacyjne w drzwiach. Umieszczając w pralni dodatkowe źródło ciepła z łatwością pozbędziemy się pary wodnej w chłodne dni wiosny i lata. Gdy wilgotne powietrze szczególnie nam dokucza, warto jest przemyśleć zakup osuszacza.

Urządzamy pralnię

Podstawowe wyposażenie pralni to oczywiście pralka, półka lub blat, szafka na detergenty oraz ewentualnie zlew. Wybór odpowiednich mebli będzie miał zapewni wygodę, ułatwi utrzymanie porządku, a nawet przyczyni się do zaoszczędzenia na detergentach. Przykładowo, stosując kilka mniejszych, opisanych koszów na brudne ubrania, nie będziemy mieli więcej problemu z mozolną segregacją przed praniem. Szafki pozwolą przechowywać środki do prania i płyny do płukania, które bardziej opłaca się kupować w większych opakowaniach. W domu możemy przesypać je do mniejszych, aby zapewnić sobie wygodę, a pozostałości przechowywać w szafkach. Jeżeli w pomieszczeniu brak jest miejsca na stacjonarny blat, zawsze możemy zamontować model rozkładany, który przytwierdzimy do ściany.

Gdy pralnia ma być czymś więcej

Równie ważne, co pranie, jest suszenie odzieży. Gdy nie możemy przeznaczyć na to jeszcze jednego pomieszczenia, pozostaje nam wykorzystanie pralni. Wystarczy, że na suficie umieścimy suszarkę z linami o regulowanej wysokości. Jeśli pralnia ma służyć również jako suszarnia, to dbałość o niską wilgotność powietrza, a przy tym optymalną temperaturę, powinna być jeszcze większa.