1

Jak dobrać wymiary okna dachowego?

Poddasze to miejsce dość problematyczne, jeżeli chodzi o dobre oświetlenie przestrzeni za pomocą światła dziennego. Dla uzyskania optymalnej ilości promieni słonecznych zachowajmy proporcje pomiędzy rozmiarami okna a metrażem pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również model okien wybranych do montażu oraz wysokość, na jakiej się znajdą – z pewnością zauważymy te zależności w profesjonalnym projekcie mieszkania.

Zasady odnośnie ogólnych proporcji

Chcąc cieszyć się jasnym poddaszem powierzchnia wszystkich okien powinna wynosić minimum 1/10 metrażu podłogi. Jedynie w pomieszczeniach o małym metrażu, takich jak toaleta czy garderoba, proporcja 1:10 nie obowiązuje. Maksymalny metraż okien na poddaszu nie jest określony, wszystko zależy zatem od pomysłu zawartego w aranżacji. Jednak osoby marzące o przeszklonym dachu powinny pamiętać, że okna o dużej powierzchni zapewniają mniejszą izolację termiczną, niż dach.

Okna: połaciowe czy lukarna?

Lukarna to okna umieszczane w dachu za pomocą nadbudówki. Wyglądają bardzo elegancko, zwłaszcza gdy znajdują się od frontowej części domu. Dzisiejsze lukarny są znacznie większe od tych, jakie stosowano w dawnej architekturze zabytkowej, dzięki czemu dają one znacznie więcej światła. Z kolei okna połaciowe, inaczej dachowe, to rozwiązanie funkcjonalne i praktyczne. Dzieje się tak, ponieważ montuje się je bezpośrednio na powierzchni kopuły dachowej. Płaskie okna dachowe nie dominują w bryle, dzięki czemu zachowuje ona swój neutralny wygląd. Okna połaciowe łatwo się montuje, a ich użycie w już wybudowanych poddaszach nie wymaga dużej ilości zmian. Przeciwieństwem jest lukarna, dla której stawia się specjalną nadbudówkę.

Różnice między oświetleniem

Kluczowym aspektem wyboru pomiędzy oknem dachowym a lukarną jest sposób, w jaki oświetlają one poddasze. W przypadku lukarny światło jest najintensywniejsze w pobliżu okna. Im dalej, tym mniej docierających promieni słonecznych, dlatego niektóre przestrzenie poddasza wymagają dość intensywnych źródeł światła. Zaletą lukarny jest jej pionowy układ, który pozwala unikać osadzania się śniegu i zanieczyszczeń, tym samym zapewniając doskonałą widoczność. Z kolei okna połaciowe charakteryzują się dawaniem równomiernego, dość intensywnego oświetlenia, które rozjaśnia wnętrze i czyni go bardziej przestronnym. Okna dachowe montujemy na wysokości przynajmniej metra, abyśmy stojąc mogli swobodnie spoglądać na to, co dzieje się na zewnątrz. Poleca się montaż rolet w okresie letnim, aby móc panować nad ilością światła, jaka wpada do pomieszczenia.