1

Gdzie montować grzejniki?

Miejsce, w którym znajdzie się grzejnik, to jedna ze strategicznych kwestii, które powinniśmy rozpatrzyć na wczesnym etapie projektowania wnętrza. Dzięki odpowiedniej wiedzy z łatwością zdecydujemy, gdzie kaloryfer najlepiej spełni się w swej roli, a do tego unikniemy kosztownego przebudowania. Kaloryfer posiada funkcję praktyczną i estetyczną, dlatego jego wybór rozpatrujemy z dwóch punktów widzenia.

Odpowiednie dobranie mocy

Moc grzejnika określa się na podstawie wytycznych odnośnie temperatury wody doprowadzanej, wracającej do kotła oraz powstałej w ten sposób temperatury pomieszczenia. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska moc grzejnika zakłócają poprawne działanie całej armatury. W przypadku wygórowanej mocy dochodzi do zatrzymania przepływu wody, przez co niektóre grzejniki przestają pracować. Z kolei nieefektywna praca grzejnika uniemożliwia uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu, co naraża domowników na marznięcie podczas szczególnie chłodnych dni. Do tego niska temperatura nie pozwala pozbyć się wilgoci z pomieszczenia.

Położenie w miejscach strategicznych

Nie bez powodu grzejniki instaluje się w pobliżu okien lub drzwi balkonowych. Takie strategiczne umieszczenie wyrównuje straty ciepła, które grożą każdemu wietrzonemu pomieszczeniu. Powietrze o wyższej temperaturze zawsze kieruje się ku górze. Gdy w zimny dzień otworzymy okno, zmiesza się ono z chłodnym wiatrem i tym samym równomiernie wypełni pokój. Wykorzystując pełną moc grzejnika, zachowajmy odpowiednio duże odległości pomiędzy nim a parapetem oraz ścianą zewnętrzną. Unikajmy zasłon na powierzchni grzejnika oraz mebli w jego pobliżu. Jeżeli umieścimy grzejnik w innym miejscu, na przykład na ścianie wewnętrznej, ryzykujemy znacznymi różnicami w temperaturze pomiędzy poszczególnymi sferami w pokoju. Dotyczy to także instalacji grzewczej, którą umieszczamy w podłodze.

Jak poprawnie zainstalować grzejnik?

Podczas wyboru grzejnika pamiętajmy, że przestrzeń wnęki podokiennej mieści również przyłącza i głowicę do regulowania temperatury. Podczas montażu zwracamy uwagę na to, że kaloryfer kształtuje również estetykę wnętrza. Grzejnik za szeroki w stosunku do okna burzy pewne proporcje w pomieszczeniu, przez co trudniej je zaaranżować. Postarajmy się zachować odpowiednią przerwę pomiędzy grzejnikiem a podłogą. Jeśli wymiary wnęki są zbyt małe dla wybranego przez nas grzejnika, to wybierzmy mniejszy model, który jest wyposażony w dodatkową płytę grzewczą. Ten sposób zapewni nam moc grzewczą odpowiadającą mocy większego grzejnika.