1

Jak dbać o drewniane podłogi?

Podłoga z drewna to rozwiązanie uniwersalne. Wśród wielu przykładów, zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji wnętrz, pojawiają się liczne rodzaje gatunków tego właśnie tworzywa. Użytkując podłogę z drewna na co dzień wpływamy na to, jak długo parkiet zachowa piękny wygląd, a jego powierzchnia będzie wolna od rys i uszkodzeń.

Dobra jakość od samego początku

Drewno pochodzące od producenta jest poddawane zabezpieczeniu poprzez metody lakierowania lub olejowania. O wiele trwalszy jest lakier, którego określony rodzaj stosuje się w zależności od gatunku i parametrów danego drewna. Lakier pojawiający się na drewnie sprawia, że podłoga mniej się napina. W ten sposób unikamy pęknięć i powstających rys. Chociaż deski pochodzące od sprawdzonych firm gwarantują dobrą jakość wyrobu, to parkiet i tak wymaga naszej regularnej troski.

Codzienne czyszczenie

Wilgoć nie niszczy parkietu jedynie w przypadku drewna egzotycznego gatunku, które dodatkowo jest bardzo dobrze zabezpieczone. Mycie drewna hebanowego, palmowego czy wenge na mokro nie jest więc wielkim grzechem. Natomiast przy każdym innym gatunku wybieramy czyszczenie na sucho lub z niewielką domieszką wody. Ścierkę lub mop zawsze dobrze wykręcamy, aby podłoga wchłonęła jak najmniej wilgoci. Do wrogów zadbanej podłogi z drewna należy także piasek. Jego zwarta struktura sprawia, że dosłownie wgniatamy go w podłoże, przez co na parkiecie pojawiają się zarysowania. Regularne zamiatanie oraz ostra i duża wycieraczka rozwiążą problem.

Stosowanie odpowiednich preparatów

Na rynku istnieje cała gama produktów, które zapewniają podłodze drewnianej ładny połysk i wydłużają jej czystość. Są to preparaty na bazie wosków i polimerów działających w sposób pielęgnacyjny. Takie środki czystości chronią przed piaskiem, zarysowaniami i ponownym zabrudzeniem.

Nie tylko nadmierna wilgoć

Podłodze z drewna szkodzi nie tylko nadmiar wody, ale również jej brak. Pozbawione wilgoci powietrze stopniowo prowadzi do wysuszania się desek. Optymalna wilgotność powietrza dla podłogi z drewna jest taka sama jak dla ludzi – mieści się w przedziale do 60 procent przy temperaturze 18-25 stopni. Gdy powietrze w domu jest za suche, korzystajmy z nawilżaczy.

Ciężkie meble

Manewrowanie ciężkimi meblami rysuje podłogę, natomiast umieszczanie ich bez zabezpieczenia prowadzi do odkształcenia się lakieru i drewna. W celu uniknięcia uszkodzenia podłogi poleca się stosowanie materiałów zabezpieczających, takich jak filc. Umieszcza się je pomiędzy nogami lub stopkami meblowymi a powierzchnią parkietu.