1

Aranżacja przedpokoju – o czym pamiętamy?

Przedpokój to pomieszczenie nieco zaniedbywane podczas urządzania mieszkań i domów. Mimo to warto poświęcić uwagę projektowi aranżacji tego wnętrza, ze względu na jego strategiczne położenie. Urządzając przedpokój łączymy aspekt praktyczny z estetycznym. W końcu to tutaj chowamy naszą odzież oraz witamy przybyłych gości. Jest to przestrzeń, która stanowi naszą wizytówkę.

Gdy nie chcemy zbytnio mieszać

Projektanci wnętrz zalecają, aby zachować jednolity charakter przedpokoju z sąsiednimi pomieszczeniami. Dzięki temu nadajemy mieszkaniu harmonijności. Nie przestrzegamy jednak tej zasady ściśle, gdyż interesujący efekt we wnętrzu uzyskamy tylko wtedy, gdy wprowadzimy do niego charakterystyczne elementy. Przedpokój to dobre miejsce do lekkiego eksperymentowania z kolorami, wzorami, a nawet meblami. Na ścianach mogą zawitać ciekawe obrazy, a na półce – egzotyczny kwiat lub kilka autorskich zdjęć.

Planowanie od strony praktyczne

Mała powierzchnia przedpokoju nie ułatwia dobrej aranżacji, zwłaszcza że trzeba pomyśleć o źródle światła bliskim słonecznemu. Dokładnie planujemy jaki rozmiar i rozłożenie szaf ułatwią domownikom miejsce do poruszania się. Szerokość przedpokoju powinna wynosić minimum jeden metr, abyśmy na co dzień czuli się komfortowo. Priorytetem w przedpokoju jest szafa, a niezbędnikami są wieszaki i stojak na parasole. Do tego półka lub szafka, gdzie trzymamy buty na daną porę roku i która służy również do tego, by kłaść na niej kluczę lub pocztę. Ostatni element to podłużne lustro obejmujące całą naszą sylwetkę.

Aranżowanie wystroju

Przedpokój daje przedsmak tego, jaki wystrój panuje w naszym mieszkaniu. Gdy po wejściu do sieni wyraźnie czujemy ciasnotę, to korzystamy z optycznych sztuczek na zwiększenie przestrzeni w przedpokoju. Dobrym pomysłem jest zwykłe podświetlenie lustra oraz zakup jasnych mebli wyglądających na lekkie, dzięki zastosowaniu cienkich nóżek lub płóz. W małych przedpokojach sprawdza się także wykorzystanie jasnych barw na ścianach oraz na podłodze. Jako że do przedpokoju zazwyczaj nie dociera światło słoneczne, umieszczamy w nim zróżnicowane źródła światła – jedno główne i kilka pomniejszych.

Gdy przedpokoju nie ma

Istnieją domy i mieszkania, których budowa nie wskazuje na wyraźne oddzielenie części przedpokojowej od innych pomieszczeń. Mimo wszystko starajmy się zaplanować przedpokój, który wprowadza element ładu do przestrzeni domowej. Ładnie zaplanowaną sień uzyskamy odgradzając daną sfery za pomocą lekkich ścian działowych.