1

Jakie oświetlenie w salonie?

Jako że salon jest pomieszczeniem o charakterze reprezentacyjnym, to przemyślana kompozycja światła jest w nim szczególnie ważna. Jednocześnie jest to również nasza przestrzeń do wypoczynku, tak że rozmieszczenie większych i mniejszych lamp zależy od preferowanego przez nas sposobu na dzienny i wieczorny relaks.

Rodzaj oświetlenia

Zależnie od pożądanego efektu, dokładnie zaplanujmy miejsce oraz rodzaj wykorzystanego oświetlenia. Lampa sufitowa jest konieczna, gdy zależy nam na komforcie podczas rozmów, posiłków lub gier przy stole. Jeżeli odczuwamy potrzebę utworzenia przytulnego kącika, w którym będziemy mogli spokojnie odpocząć lub poczytać, to idealnym rozwiązaniem będzie wydzielenie takiej strefy za pomocą lampy stojącej. Nasza oaza spokoju może znaleźć się w miejscu nieco oddalonym od światła rzucanego przez lampę sufitową. Alternatywą jest zakup przenośnej lampki do czytania, którą można zamontować praktycznie wszędzie i umożliwia ona czytanie w różnych pozycjach. Do wprowadzenia naprawdę nastrojowego klimatu przydadzą nam się lampki z nietransparentnym kloszem, które oświetlają jedynie ograniczoną przestrzeń, a ich światło posiada ciepłą barwę.

W zależności od efektu aranżacyjnego

Projektanci wnętrz podkreślają, że światło to główne narzędzie w uzyskiwaniu określonych efektów optycznych w danej przestrzeni. Potwierdzeniem jest choćby to, jak dużo przestrzenności nadaje małym wnętrzom właściwe ułożenie źródeł światła. Prostym trikiem jest zastosowanie kloszów przepuszczających światło, którego rozproszenie nada pomieszczeniu więcej objętości. Jeszcze więcej jasności uzyskamy poprzez umieszczenie lamp obok lub naprzeciw lustra. W salonach o małym metrażu możemy umieścić na ścianach kinkiety skierowane w stronę sufitu. Sprawdzone rozwiązanie to także wyeksponowanie półek i obrazów za pomocą ledów lub mniejszych lamp, jeśli są one umieszczone we wnęce. Gdy pokój jest podłużny, a my chcemy optycznie go poszerzyć, to zdecydujmy się na mocniejsze oświetlenie dłuższych ścian.

Kolorystyka oświetlenia

Dobre komponowanie się salonu i użytego przez nas oświetlenia to także kwestia doboru kolorystyki. Przy dość jasnym salonie, do tego wyposażonym w meble na połysk, wykorzystanie dużej ilości światła nie jest potrzebne. Natomiast jeżeli we wnętrzu dominują ciemne barwy, musimy zastosować kilka źródeł dość intensywnego światła, wliczając w to lampę sufitową, pomniejsze lampy oraz podświetlanie ścian za pomocą taśm, plafonów czy kinkietów. Nie bójmy się lamp o oryginalnym wyglądzie, gdyż w większości pomieszczeń są one w stanie nadać aranżacji nietypowości i ciekawego charakteru.