1

Drewno na tarasie – jaki gatunek wybrać?

Drewniany taras wygląda bardzo ciekawie i jednocześnie przytulnie. Jednak aby cechowała go także trwałość i praktyczność, potrzebne jest drewno o określonych parametrach wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne. Podpowiadamy jakie gatunki warto jest wybrać i czy koniecznie musi to być drewno pochodzące z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej.

Dlaczego właśnie taras z drewna?

Oprócz urokliwego wyglądu, drewniane podłogi są cieplejsze niż betonowe czy ceramiczne. Jednocześnie drewno ma właściwości amortyzujące, czyli upadek na tarasie wykonanym z drewna nie będzie aż tak bolesny. Do korzyści drewna dochodzi jego bogata paleta kolorystyczna oraz możliwość układania różnorodnych wzorów złożonych z kilku rodzajów desek.

Jakie drewno jest godne polecenia?

Przy wyborze drewna na taras istotny jest nie tylko gatunek, ale również zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie. Poleca się, aby przestrzeń takiego tarasu była chroniona przez zadaszenie. Do tego deski należy odpowiednio zaimpregnować i powtarzać tę czynność co kilka lat, razem z regularnym stosowaniem środków przeciwgrzybiczych. Do wykonania tarasu z drewna polecane są gatunki odporne na ścieranie, a do tego wytrzymałe na działanie wilgoci.

Pamiętajmy jednak, że o ile praktycznie wszystkie polskie gatunki powinno się zaimpregnować, tak niektóre egzotyczne drzewa są naturalnie chronione przed działaniem wody przez zawartość dużej ilości naturalnych olejków oraz garbników. Z upływem czasu może jednak dochodzić do ich stopniowego wypłukiwania, dlatego warto poradzić się specjalisty odnośnie pielęgnacji kosztownego przecież pokrycia tarasu. Poza tym przed wyborem danego gatunku warto sprawdzić, czy do ich montażu nie zaleca się stosowania elementów łączących wykonanych z metalu odpornego na korozję. Polecane gatunki egzotyczne to bangkirai, tek oraz massaranduba. Są one bardzo wytrzymałe, odporne na niszczenie i uszkodzenia, a także na ekstremalne warunki pogodowe.

Jak dbać o drewniany taras?

Żaden gatunek drewna nie da nam gwarancji, że jego kolor nie zmieni się pod wpływem działania słońca. Można natomiast zrobić wiele, by ochronić drewno przed deszczem i wilgocią. W tym celu dobrze jest wyżłobić w deskach ryflowania, dzięki którym woda nie będzie kumulowała się na powierzchni tarasu. Nie wolno zapomnieć także o regularnym stosowaniu impregnatów i powłok ochronnych.