1

Co na ściany w sypialni?

Sypialnia jest szczególnym miejscem w każdym domu – to właśnie w niej spędzamy niemal jedną trzecią życia! Warto więc zadbać, aby była urządzona jak najbardziej przytulnie i przyjemnie. To wnętrze, które powinno sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi. W sypialni zasypiamy i budzimy się, dlatego trzeba postarać się, aby koniec i początek dnia spędzić w jak najbardziej wyjątkowym i komfortowym wnętrzu.

Centralnym punktem w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Ważną rolę pełnią nastrojowe oświetlenie oraz dodatki. Jednak zanim wprowadzimy do sypialni wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria, należy z oczywistych względów zająć się podłogą i ścianami. To właśnie ścianom w sypialni poświęcimy dzisiejszy tekst.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bez wątpienia malowanie. Kolory w sypialni nie powinny być zbyt energetyczne – poleca się odcienie pastelowe, szarości, beże, jasne brązy lub biel. Zbyt ciemne lub  intensywne barwy utrudniają odpoczynek. Na ścianach możemy umieścić też tapetę, której kolorystyka również powinna być utrzymana w stonowanych barwach.

Co poza tapetą?

Wiele osób chce jednak ożywić wnętrze sypialni, dodać jej stylu i charakteru. Czy „szaleństwo” ze wzorami, kolorami i fakturami to dobry pomysł? Na szczęście w każdej sypialni znajduje się co najmniej jedna ściana, której nie widzimy przed zasypianiem. Mowa o ścianie za łóżkiem, która może stać się wyjątkowym i efektownym elementem wyposażenia. Co na niej umieścić, aby prezentowała się oryginalnie?

Jedną z propozycji jest cegła. Ceglana ściana nadaje wnętrzu ciepła i przytulności, a także wnosi ciekawy, trójwymiarowy efekt. Tradycyjną cegłę można oczywiście zastąpić płytkami gresowymi, jednak efekt nie będzie tak spektakularny.

Zwolennicy nowoczesności w wystroju mogą zdecydować się na ścianę wykonaną z betonu; w tym przypadku warto zainteresować się betonem architektonicznym – wykonane z niego płyty mogą mieć oryginalne kolory i fakturę. Z kolei styl glamour w sypialni będzie doskonale podkreślony przez tapicerowane panele imitujące pikowany materiał. Pikowana ściana ociepla wnętrze, dodaje mu klasy i elegancji.

Jeżeli jednak postawimy na tradycję, to warto wiedzieć, że na ścianie za łóżkiem możemy umieścić żywe kolory i wzory, które będą nawiązywały do reszty wystroju. Osoby rodzinne mogą umieścić tam również galerię rodzinnych zdjęć. Z kolei indywidualiści mogą postawić na oryginalne napisy, plakaty, grafiki lub fototapety.