1

Jaka podłoga w salonie?

Salon to wnętrze, które pełni bardzo ważną funkcję w każdym domu. To w salonie spotykają się zwykle domownicy oraz goście, aby wspólnie spędzać czas i świętować. Jest to często pokój jadalny, czasem pełni funkcję sypialni. Bez względu na fakt, czy salon w naszym domu ma przede wszystkim rolę reprezentacyjną, czy jest również pomieszczeniem użytkowym, powinien być urządzony ze szczególną uwagą i nadawać pewien ton całości aranżacji domu. Duże znaczenie odgrywają tutaj elementy wyposażenia, takie jak meble, dekoracje i inne sprzęty, ale urządzanie salonu należy rozpocząć od wykończenia wnętrza. Kwestią, która może stanowić spore wyzwanie dla właściciela salonu, jest wybór odpowiedniej podłogi. Warto wiedzieć, jakie możliwości mamy do dyspozycji.

Najbardziej klasycznym i uniwersalnym rozwiązaniem jest drewniana podłoga lub ułożenie wysokiej klasy paneli. Takie rozwiązanie pasuje praktycznie do każdego wnętrza, zarówno urządzonego w tradycyjnym stylu, jak i zaaranżowanym w bardziej nowoczesnej stylistyce. Drewniane panele na podłodze nadają wnętrzu ciepłego, bardziej przytulnego charakteru. Mamy także duży wybór paneli ze względu na kolorystykę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taka podłoga wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najbardziej wymagające pod tym względem jest naturalne drewno, jednak to właśnie drewniana podłoga prezentuje się najszlachetniej. W połączeniu z panelami bardzo dobrze prezentują się mniejsze i większe dywany, które wprowadzą do wnętrza cieplejszy klimat.

Ciekawą propozycją, która ociepli każde wnętrze, jest dobrej jakości wykładzina. Utrzymanie jej w czystości jest dość wymagające, jednak nowoczesne wykładziny są wykonane z materiałów, dzięki którym jest to łatwiejsze.

Oryginalnym pomysłem na podłogę w salonie są płytki ceramiczne. Są one szczególnie praktyczne, jeśli salon jest połączony z aneksem kuchennym i posiada instalację grzewczą typu podłogowego. W sklepach dostępny jest duży wybór kafelek w różnych wzorach i kolorach, można wybrać nawet modele, które z wyglądu przypominają drewno! Płytki wyglądają dobrze w tradycyjnych i nowoczesnych wnętrzach, są przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Na kafelkach również możemy ułożyć dywany, które ocieplą atmosferę w salonie. Trzeba jednak zadbać, aby kafelki w salonie cechowały się wysoką klasą ścieralności i były antypoślizgowe.

Zwolennicy bardzo minimalistycznego, loftowego stylu mogą zdecydować się na przykład na panele z betonu architektonicznego. Taka podłoga sprawi, że salon nabierze nowoczesnego, wyjątkowego charakteru.