1

Co zrobić, żeby sypialnia była przytulna?

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. W łóżku spędzamy znaczną część życia, dlatego warto postarać się, aby pokój sypialny był przytulny, a jego urządzenie ułatwiało odpoczynek i sen po długim, wypełnionym obowiązkami dniu. Jak zachować równowagę i sprawić, aby pokój sypialny stał się przytulnym, idealnym miejscem relaksu?

Na początek warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Sypialnia powinna skłaniać do wypoczynku, a więc osoby, które najwięcej w niej przebywają, powinny czuć się w niej komfortowo. Pokój sypialny powinien być dostosowany do charakteru i gustu właściciela – w ten sposób stworzymy idealną przestrzeń do spędzania w niej czasu i odpoczywania.

Pierwszym wyborem, przed którym stajemy w trakcie aranżacji wnętrza, jest wybór kolorów. W sypialni sprawdzą się te bardziej stonowane. Odpowiednie będą na przykład klasyczna biel, elegancka szarość, spokojne beże, naturalne brązy lub pastele odcienie ciepłych barw. Najważniejsze, aby wybrane kolory tworzyły z sobą spójną i harmonijną całość. W sypialni nie zaleca się stosowania energetycznych kolorów, ale jeśli preferujemy żywsze barwy, taki dynamiczny akcent można umieścić na przykład za łóżkiem – będzie zdobił i przyciągał uwagę, ale nie będzie „działał” na osobę, która już odpoczywa. Na podłodze dobrze będą prezentowały się drewno, panele lub wykładzina.

Meble w sypialni

Bardzo ważną rolę w sypialni pełnią meble. Najważniejszym z nich jest oczywiście wygodne łóżko. Sypialni nie warto zapełniać sprzętami, ale pewne elementy umeblowania będą praktyczne i nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru. W pokoju sypialnym możemy umieścić więc komodę, szafkę nocną, toaletkę czy wygodny fotel. Jeśli sypialnia pełni także inne funkcje, dobrym pomysłem jest podział pomieszczenia, na przykład przy pomocy parawanu.

Elementem, który w niezwykły sposób kształtuje atmosferę sypialni, jest oświetlenie. W pokoju sypialnianym powinno znaleźć się jedno główne źródło oświetlenia, jednak warto wprowadzić także inne rozwiązania, które poprawią wygodę użytkowników. Kinkiety, lampy stojące przy łóżku lub lampki nocne wprowadzają bardziej przytulny klimat i można je wyłączyć bez wychodzenia z pościeli.

Ostatnią kwestią są dodatki. W sypialni doskonale sprawdzą się wszelkie tekstylia – zasłony chroniące przed promieniami słońca, miękki dywan przy łóżku, miękkie poduszki oraz narzuta dostosowana do reszty wystroju. Przyjemny nastrój wprowadzą rośliny, jednak nie powinno ich być zbyt wiele. Rozmaite drobiazgi, takie jak ramki ze zdjęciami bliskich, eleganckie flakony perfum czy pamiątki z podróży kształtują charakter sypialni.

Najważniejsze, aby można było poczuć się w niej tak komfortowo, jak tylko jest to możliwe.