1

Jak urządzić salon w stylu nowoczesnym?

Salon to serce domu i reprezentacyjne wnętrze, w którym spotykają się domownicy oraz goście. Dlatego jego aranżacja to zawsze duże wyzwanie. Salon musi się dobrze prezentować, a przy okazji być funkcjonalny i wygodny, tym bardziej, że pomieszczenie to często ma do odegrania także inne role, na przykład jadalni, sypialni lub domowego biura.

Zadanie na pewno ułatwi wybór konkretnego stylu. Ciekawą propozycją, która sprawdzi się w salonie, jest zastosowanie stylu nowoczesnego. Aranżacja w takiej stylistyce ma uniwersalny charakter, jej zalety to lekkość i prostota. Takie rozwiązanie to dobry pomysł, jeśli zależy nam na stworzeniu wrażenia przestronności. W salonie w nowoczesnym stylu myślą przewodnią na ogół jest aranżacyjna oszczędność i minimalizm. Nowoczesne wnętrza nie powinny być zatłoczone sprzętami, należy też zrezygnować z nadmiaru dekoracji.

Podstawą nowoczesnego stylu jest dobór kolorów. W takim salonie najlepiej zdecydować się na szlachetną biel lub eleganckie szarości, które tworzą dobre tło dla mebli i dodatków. To uniwersalne kolory, do których łatwo dopasujemy pozostałe sprzęty. W nowoczesnym wnętrzu zastosowanie mają także mocne, energiczne kolory z kontrastowych zestawieniach, jednak wyraźne barwy na ścianach trudniej połączyć z resztą wystroju. Dlatego warto postawić na przykład na jedną ścianę w mocnym kolorze (lub pokrytą wzorzystą fototapetą), która będzie stanowiła przyciągający oczy akcent.

Meble w salonie

Kolejną ważną częścią salonu w nowoczesnym stylu są meble. Do wnętrza w tej stylistyce dobieramy raczej sprzęty o prostej formie. Nowoczesny styl z reguły wyklucza przepych. Pomieszczenie nie powinno być zastawione sprzętami, ale w towarzystwie mebli o minimalistycznej konstrukcji może znaleźć się fotel lub komoda o bardziej dekoracyjnej formie. W nowoczesnym salonie neutralne barwy mogą być dobrym tłem dla kolorowych sprzętów, na przykład oryginalnego mebla lub barwnych dodatków, które nadają wnętrzu ciekawego charakteru – kilka barwnych drobiazgów, miękkie poduszki lub kolorowy plakat ożywią salon.

Jakie materiały warto wprowadzić do nowoczesnego salonu? Tak naprawdę możemy wykorzystać wszystkie surowce. Także drewno, zwykle kojarzone ze stylem klasycznym, ma swoje miejsce w nowoczesnym wnętrzu, oczywiście z zachowaniem prostoty formy. W nowoczesną stylistykę świetnie wpasują się metal, szkło, chromowane dodatki i sprzęty z tworzyw sztucznych.