1

Co zamiast płytek na ścianę w kuchni?

Na ścianach naszych kuchni często układamy kafelki. To bardzo popularne rozwiązanie – kafelki są łatwe w czyszczeniu, a w takim miejscu, jak kuchnia, bardzo łatwo o bałagan. Z powierzchni płytek szybko usuniemy różnego rodzaju zabrudzenia, co jest niezwykle praktyczne. Warto wspomnieć również o estetyce – kafelki są dostępne w wielu wzorach, kolorach i rozmiarach. Do wyboru mamy małe i duże, jasne i ciemne, wzorzyste lub gładkie płytki, które możemy dostosować do innych elementów wystroju kuchni, dowolnie łączyć różne modele i tworzyć oryginalne aranżacje. Kafelki nie są jednak jedynym sposobem na pokrycie ściany w kuchni. Możliwości jest znacznie więcej!

Jednym z pomysłów jest zastosowanie farby. Nie może być to oczywiście zwykła farba, której używamy w innych pomieszczeniach. Farby przeznaczone do kuchni są zwykle droższe od tradycyjnych. Powinny mieć one pierwszą klasę wytrzymałości. Muszą to być produkty odporne na wilgoć oraz na czyszczenie. W kuchni sprawdzą się na przykład farby ceramiczne lub lateksowe farby akrylowe.

Co poza farbami?

W nowoczesnej kuchni bardzo dobrze prezentują się ściany pokryte szkłem. Szkło odbija światło i dodaje pomieszczeniu lekkości. Szklane ściany łatwo utrzymać w czystości oraz konserwować przy pomocy odpowiednich impregnatów. Szkło na ścianie w kuchni może mieć matowe lub lśniące wykończenie oraz różnorodne zabarwienie.

Innym pomysłem na oryginalne wykończenie ścian w kuchni jest użycie blachy, żaroodpornej i odpornej na działanie wody. Ten materiał doskonale podkreśla styl nowoczesnych, industrialnych wnętrz. Blacha tworzy w kuchni nieco surowy, minimalistyczny, ale oryginalny klimat – należy jednak pamiętać, aby czyścić także ścianę regularnie. W kuchni możemy wykorzystać różne rodzaje blachy, na przykład blachę aluminiową, ze stali szlachetnej lub miedzianą. Ten ostatni materiał szczególnie dobrze będzie prezentował się w kuchni w rustykalnym stylu.

Jeśli chcemy stworzyć w kuchni bardziej naturalną atmosferę, warto postawić na drewno – boazeria, materiały drewnopochodne i laminaty są eleganckie, nawiązują do klasyki i nigdy nie wyjdą z mody. Drewno to materiał ponadczasowy. Odpowiednio dobrane, impregnowane i pielęgnowane drewno zachowa swój piękny wygląd i będzie funkcjonalne nawet w pomieszczeniu o podwyższonej i wilgotności, jakim jest kuchnia.