1

Kolory w sypialni

Własna, osobna sypialnia, to synonim luksusu. Warto postarać się, aby pokój do spania stanowił osobną, wydzieloną przestrzeń, która jest przeznaczona do wypoczynku. Sypialnia powinna służyć relaksowi i być miejscem, w którym nabieramy sił. To bardzo ważne, abyśmy wieczorem bez problemu zasypiali, a rano budzili się pełni energii. Odpowiednio urządzona sypialnia z pewnością w tym pomoże.

W idealnej sypialni meble oraz poszczególne elementy wystroju mają na celu sprawić, żebyśmy czuli się równie dobrze zarówno wtedy, kiedy zasypiamy, jak i wówczas, kiedy się budzimy. Najważniejsze jest oczywiście komfortowe łóżko. Nie zapominajmy także o oświetleniu, niezbyt mocnym, wprowadzającym atmosferę odpoczynku, ale bardzo przydatnym, kiedy chcemy poczytać przed snem.

Podstawowe meble – szafa, komoda, toaletka – ułatwią poranne przygotowania, podczas których liczy się każda minuta. Do tego wszystkiego dekoracje, osobiste drobiazgi, które tworzą klimat sypialni, nadają wnętrzu charakteru i sprawiają, że czujemy się w sypialni jak u siebie.

Jakie kolory do sypialni?

Nie zapominajmy jednak, że w sypialni równie ważne, jak łóżko, są odpowiednie kolory. Niektóre barwy potrafią pobudzać, a inne uspokajają. W sypialni należy oczywiście postawić na bardziej spokojne tonacje, chociaż oczywiście miłośnicy energetycznych kolorów i wzorów nie muszą z nich rezygnować. Ściana, przy której znajduje się zagłówek, to najlepsze miejsce do takich eksperymentów. Energetyczna czerwień, rześki turkus, dynamiczny pomarańcz, nowoczesne wzory lub intrygująca fototapeta będą ciekawym akcentem w sypialni, a jednocześnie nie będą przeszkadzały w wieczornym relaksie. Taka ściana ma duży wpływ na charakter wnętrza.

W sypialni najlepiej sprawdzają się jednak klasyczne rozwiązania i stonowane barwy. Jeśli biel, to nie nazbyt chłodna. Szarość jest uniwersalnym kolorem, który doskonale sprawdza się w sypialni. Wprowadza do wnętrza harmonię, jednak należy postawić na delikatniejsze odcienie. W sypialni bardzo dobrze prezentują się ciepłe beże i jasne brązy, które tworzą domowy i przyjazny klimat. Świetnym pomysłem są również pastelowe kolory, dobrane do gustu. Delikatny pudrowy róż, łagodna zieleń, pastelowy błękit, orzeźwiająca i sprzyjająca relaksowi mięta albo słoneczna, ale przygaszona żółć znakomicie budują atmosferę sypialni. W podobny sposób działają kolory ciemne, takie jak na przykład czekoladowy brąz, ciemna zieleń lub głęboki granat.

Sypialnia powinna być oazą spokoju i miejscem wypoczynku. Jednak jeśli lepiej czujemy się wśród bardziej energetycznych kolorów, nie rezygnujmy z nich. Dodatki utrzymane w żywych barwach stanowią dobry kontrast i doskonale komponują się z neutralnymi odcieniami.