1

Lustra w aranżacji mieszkania

Lustro spełnia kilka funkcji. Oczywiście jego podstawowym zadaniem jest pokazywanie odbicia. Nie sposób wyobrazić sobie łazienki bez lustra, przydaje się ono również w innych pomieszczeniach, na przykład w holu, sypialni lub garderobie. Lustro sprawia, że toaletka staje się funkcjonalna, a szafa w przedpokoju jest jeszcze bardziej praktyczna. Pokazywanie odbicia nie musi być jednak jedyną rolą lustra – możemy je wykorzystać również w inny, praktyczny sposób!

Lustra świetnie sprawdzają się jako sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Tafle odbijają światło naturalne i sztuczne, tworząc wrażenie przestronności – lustro umieszczone we wnętrzu „otwiera” przestrzeń, co jest szczególnie przydatne w niewielkich pomieszczeniach. Aby osiągnąć taki efekt, taflę należy zawiesić we właściwy sposób. Ciekawy efekt uzyskamy wieszając lustro na przykład na ścianie za kanapą. Jego dolna krawędź powinna znajdować się w odległości około 1,5 metra od podłogi. Szerokie, poziome lustra dodają wnętrzu głębi, z kolei pionowe tafle optycznie podwyższają pomieszczenie.

Lustra bardzo dobrze spisują się w sytuacji, gdy w danym wnętrzu zawiesimy ich większą liczbę. Dobre rezultaty uzyskamy również wtedy, kiedy zawiesimy lustro między oknami lub na ścianie naprzeciwko okien. Zawieszona w tym miejscu szklana tafla zadziała jak kolejne okno, a więcej naturalnego światła to więcej przestrzeni. Jeśli nie mamy możliwości takiej aranżacji, lustro możemy oczywiście powiesić w pobliżu lampy.

Gdzie lepiej nie korzystać z luster?

W małych mieszkaniach należy stawiać na funkcjonalność. Szafy z taflą umieszczoną na drzwiach są bardzo praktyczne, a zawieszając lustro na drzwiach mebli oszczędzamy cenną przestrzeń.
Luster lepiej nie zawieszać naprzeciw kanapy, fotela lub łóżka, czyli tych mebli, które służą do relaksu lub wypoczynku. Odbicie odwraca uwagę i może być krępujące dla domowników lub gości. Natomiast w przypadku łazienki nie musimy się ograniczać – duże tafle, pokrywające całą ścianę, nie tylko mają wpływ na optyczne wymiary, nadają także pomieszczeniu nowoczesnego charakteru. Oczywiście należy pamiętać o regularnym czyszczeniu takiej tafli.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, wybierając lustro do domu lub mieszkania? Elementem lustra jest rama, która pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Zasada jest prosta – im mniejsze wnętrze, tym mniej ozdobna powinna być rama lustra. Do niewielkich lub nowoczesnych pomieszczeń będą pasowały proste modele, o wąskim obramowaniu lub całkowicie go pozbawione. W większych wnętrzach możemy pozwolić sobie na bardziej dekoracyjne i bogate ramy.