1

Czym jest master bedroom?

W nowoczesnych projektach domów coraz częściej pojawia się master bedroom. To angielskie określenie możemy przetłumaczyć jako „główna sypialnia”. Nie jest to jednak typowa sypialnia. Master bedroom to największa i najważniejsza sypialnia w domu, która na ogół należy do gospodarzy. Główna sypialnia to nie jedno pomieszczenie, ale raczej apartament małżeński, w którym pokój sypialny jest połączony z garderobą oraz łazienką. Dzięki takiemu rozwiązaniu gospodarze mogą cieszyć się prywatnością i większym komfortem.

Urządzenie master bedroom ułatwia życie. Jest to przestrzeń, w której nie trzeba martwić się starannym ubiorem lub fryzurą. Do master bedroom wstęp mają tylko gospodarze, którzy w tym miejscu zawsze mogą liczyć na spokój. Połączenie trzech pomieszczeń – sypialni, garderoby i łazienki – pozwala oszczędzić czas podczas porannych przygotowań do wyjścia. Gospodarze unikają kolejek do łazienki. Wszystkie najważniejsze przedmioty i ubrania znajdują się w obrębie master bedroom, nie trzeba więc szukać ich w całym domu i nie mieszają się z rzeczami innych domowników. Master bedroom to małe królestwo gospodarzy.

Zalety master bedroom

Aby urządzić wygodny apartament, potrzebna jest przestrzeń co najmniej 20 metrów kwadratowych, jednak jeśli mamy taką możliwość, warto przeznaczyć na master bedroom więcej miejsca. Dla większej wygody łazienkę dobrze jest zaopatrzyć zarówno w prysznic, jak i w wannę. Dobrym pomysłem są także osobne umywalki dla każdego z gospodarzy. Jednak nawet niewielka łazienka z natryskiem daje poczucie intymności. Garderoba, która jest marzeniem wielu kobiet, nie musi być osobnym pomieszczeniem. Równie praktyczne będą zabudowane, długie szafy, które pomieszczą wszystkie ubrania gospodarzy. Najwygodniej podzielić je na miejsce przeznaczone na rzeczy pani oraz pana domu. Garderobę jako osobne pomieszczenie możemy urządzić w ewentualnym łączniku między sypialnią i łazienką, aby ubrania były łatwo i szybko dostępne. W takim przypadku należy jednak zadbać o dobre oświetlenie. Nie zapominajmy również o dużym lustrze w sypialni lub garderobie, które ułatwi dobór stylizacji.

Pokój sypialny w master bedroom powinien robić wrażenie. Dlatego niezbędne jest duże, wygodne łóżko, które odgrywa w sypialni główną rolę. Sypialnia powinna być na tyle duża, aby pomieścić szerokie łóżko oraz inne elementy typowe dla tego pomieszczenia, takie jak szafki nocne, komody, a także toaletkę. Master bedroom można urządzić nowocześnie lub klasycznie, w zależności od gustu. W projekcie najbardziej kluczowe powinny być wygoda, poczucie prywatności oraz atmosfera, która będzie sprzyjać relaksowi.